Logistika a sklady

Akcie TNT Express po odmítnutí převzetí rostou o více než 50 %

Akcie nizozemského expresního přepravce zásilek TNT Express po pátečním odmítnutí nabídky na převzetí od amerického konkurenta UPS prudce rostou a připsaly si více než 50 procent.

Investoři věří, že nabídka na TNT Express bude zvýšena a obě strany potvrdily, že spolu nadále jednají. UPS, která je největší přepravcem zásilek na světě, nabídla v pátek za jednu akcii TNT Expres devět eur, což ohodnotilo celou firmu na 4,9 miliardy eur (122,1 miliardy Kč). TNT nabídku odmítla, obě strany však v jednání o převzetí dále pokračují. Podle zdrojů blízkých jednání akcionáři nizozemské firmy chtějí prodat své akcie a doufají, že získají 9,5 eura až deset eur za akcii. TNT Express je druhým největším expresním přepravcem zásilek v Evropě a UPS by převzetím výrazně posílila svoji pozici v Evropě. 
    
Akcie TNT Express dnes odpoledne stouply o 54 procent na 9,785 eura. V pátek uzavřely na 6,343 eura. Na počátku října akcie naopak klesly až na 4,46 eura. TNT Express se oddělila od nizozemské poštovní a zasilatelské firmy, která se původně jmenovala TNT a nyní má nový název PostNL. Nizozemská pošta je i nadále největším akcionářem TNT Express, vlastní v ní podíl 29,9 procenta. 
    
Analytici upozorňují, že UPS měla již dlouho zájem o TNT, která jí může pomoci v expanzi v Evropě, zvláště v Británii, Francii, Německu a Nizozemsku, ale také na rychle rostoucích asijských trzích. Zhruba dvě třetiny příjmů TNT pocházejí od evropských zákazníků, firma však stabilně roste v Číně, Brazílii a Indii. Potýká se ale také se silnou cenovou konkurencí na hlavních trasách, recesí v Evropě a problémy v Brazílii. Příjmy TNT tak klesají, protože slabá globální ekonomika přiměla zákazníky hledat levnější možnosti pro zasílání. Podle některých analytiků rovněž TNT Express není dostatečně velká, aby byla schopná konkurovat největším světovým přepravním společnostem. 
    
Podle analytiků by skupina vzniklá spojením UPS a TNT Express měla dominantní pozici na některých trzích jako Británie a musela by zřejmě prodat část majetku. Velké překážky ve spojení od antimonopolních orgánů však nečekají. Také podle zdrojů blízkých jednání považují firmy antimonopolní zákony za možnou překážku ve spojení, avšak neočekávají, že by způsobily zrušení spojení, napsala agentura Reuters.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button