Logistika a sklady

DHL má ve svých skladech Vánoce už od léta

Společnost DHL, přední poskytovatel logistických služeb, má své sklady připraveny na vrchol sezony.

„V mnoha odvětvích není sice předvánoční čas hlavní sezonou, ale pro spotřebitelský sektor a maloobchod, ať se jedná o kosmetiku, hračky nebo módu, je to jeden z vrcholů roku. Pro poskytovatele logistických služeb začínají ‚Vánoce‘ s několikaměsíčním předstihem před samotným adventem, ve většině případů v podstatě už v létě. Zboží pro vánoční období prochází našima rukama obvykle od srpna do listopadu,“ říká Jan Vymazal, obchodní manažer pro pobočku v Pohořelicích společnosti DHL Supply Chain.
 
Vánoční sezona se ve skladech DHL odlišuje od ostatních období roku objemem zboží i složením sortimentu. Obvyklé navýšení objemu činí 20 až 50 %, v některých případech může být i několikanásobné. V sortimentu se objevují specifické výrobky, jako jsou dekorativní předměty a materiály nebo speciální vánoční balíčky.
 
Pro poskytovatele logistických služeb představují tyto sezonní výkyvy velkou výzvu. „Bez důkladné přípravy bychom se neobešli,“ uvádí Jan Vymazal. „Kromě nejčastěji skloňované kapacity lidských zdrojů je nutné mít skladovací prostory pro větší objemy zboží včetně provozů pro jeho balení, strojní vybavení v perfektním stavu a v neposlední řadě i funkční a schopnou organizační strukturu, která zajistí hladký průběh všech činností a efektivní řízení jednotlivých procesů.“
 
Samotná distribuce do obchodů začíná zpravidla již v říjnu. To už však musí být zboží náležitě upraveno podle potřeb obchodní sítě. DHL proto kromě klasických skladových služeb nabízí i služby s přidanou hodnotou, jako je příprava dárkových balení výrobků nebo vánočních stojanů na zboží. U hraček a dalších druhů zboží se doplňují výrobky o české návody k použití, české štítky a polepy. „V jednom z našich provozů se za tři měsíce připraví více než milion kusů vánočních balíčků,“ dodává Jan Vymazal.
 
Předvánoční provoz je náročný především na zajištění dostatečného počtu pracovníků. „V našich provozech zaměstnáváme kvůli Vánocům po dobu cca tří měsíců dalších několik stovek pracovníků oproti obvyklému stavu zaměstnanců. Zaměstnanci nás skvěle podporují, pokud je potřeba pracovat přesčas. Po vzájemné dohodě není neobvyklá ani práce o víkendech. Naši zaměstnanci jsou nám v tomto období skutečně velkou oporou,“ popisuje předvánoční praxi v provozech DHL Jan Vymazal.

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button