Logistika a sklady

Dovoz zboží do Brazílie paralyzuje stávka celníků

Stávky celníků a dalších orgánů napojených na přístavní operace, které trvají již více než měsíc, začínají negativně ovlivňovat především dovoz zboží do Brazílie.

Cílem stávkujících je paralyzovat chod přístavů a donutit vládu k ústupkům v sociální a platové oblasti. Odbory využily této možnosti, protože údajně až 50% brazilského HDP se generuje při průchodu zboží přístavy.
Stávkující celníci v současné době pracují pouze dva dny v týdnu (pondělí a pátky), přičemž i v těchto dnech je jejich pracovní tempo výrazně zpomaleno (v některých případech jen 2 hodiny dopoledne a 2 hodiny odpoledne).
Dalším významným stávkujícím orgánem je ANVISA (Orgán státního zdravotního dozoru), který povoluje vykládky lodí a možnost vstupu zboží do Brazílie. Nejhorší situace je v přístavech, které jsou největšími vstupními body do země – tzn. přístavy Santos, Rio de Janeiro, Paranagua. Stávka byla vyhlášena jako neomezená a její konec je zatím v nedohlednu.
I v případě ukončení stávek ke konci srpna, bude trvat dalších 4 – 5 měsíců, než se vše vrátí do normálního stavu, z důvodu množství zboží, které leží v celních skladech a čeká v pořadí na vyřízení dovozních formalit. Pokud odesíláte zásilku do Brazílie, je tedy nutné počítat se značnými časovými prodlevami při celních procedurách a dalšími obtížemi na vstupu zboží do země.
 

Přečtěte si také

Back to top button