Logistika a sklady

Globální přímé realitní investice dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2012 objemu 75 miliard USD

Po silném roce 2011 sledujeme zpomalení investiční aktivity.

Předběžné údaje globálního průzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle ukazují, že v prvním čtvrtletí 2012 globální investiční realitní trh zpomalil svoji aktivitu v meziročním srovnání (s prvním čtvrtletím roku 2011). 
 
Všechny hlavní světové trhy komerčních nemovitostí zaznamenaly pomalejší začátek letošního roku. Není divu, rok 2011 (obzvlášť jeho závěr) byl z investičního hlediska jednoznačně nejaktivnějším obdobím od pádu banky Lehman Brothers. Na začátku letošního roku se neobchodovaly nemovitosti s velkým investičním objemem, které v loňském roce zajistily rekordní celkové investice (například obchodní centrum Trafford ve Velké Británii prodané za 2,6 miliardy $). Za poklesem realitních investic dále stojí přetrvávající omezení hospodářského oživení, ke kterým patří limitovaný přístup k financování zejména pak k novým úvěrům.           
 
Arthur de Haast, vedoucí skupiny mezinárodních realitních investic Jones Lang LaSalle, uvádí:
„Zatímco jsme v prvním čtvrtletí roku 2012 zaznamenali pokles realitních investic a nadále procházíme obdobím ekonomické nejistoty, stále platí, že kvalitní nemovitostí jsou pro investory přitažlivé. Obzvláště v posledním čtvrtletí roku 2011 panovala v Evropě zvýšená nejistota, která však byla vhodnými politickými kroky podporujícími ekonomický růst zmírněna.  
Realitní investice a nálada investorů se v USA díky obecně zlepšující se ekonomice trvale zlepšují v meziročním srovnání (s prvním čtvrtletím 2011) o 16 %. V Kanadě a Mexiku se tytéž ukazatele zlepšily o 50 %. 
 
V oblasti Asie a Pacifiku byl loňský rok druhým nejlepším v historii, kdy realitní investice dosáhly objemu 98 miliard $. Navzdory poklesu v prvním čtvrtletí roku 2012 předpokládáme, že se situace zlepší v návaznosti na řadu monetárních a fiskálních opatření v klíčových zemích daného regionu.“ Vůle uzavírat obchody v závěru roku 2011 byla nepopiratelná, což vedlo k dalšímu nárůstu celkového objemu. Vzhledem k tomu, že investiční aktivita byla v loňském roce – zejména v jeho závěru –  mimořádná, v roce 2012 bylo první čtvrtletí pomalejší, ale i tak očekáváme objem uzavřených obchodů na úrovni přibližně 400 miliard $.
 
David Green-Morgan, ředitel průzkumu kapitálových trhů Jones Lang LaSalle uvádí:
„Komerční nemovitosti stále přitahují pozornost institucionálních investorů, kteří se odklání od akcií, komodit a dalších investičních produktů. Tento trend bude ve střednědobém horizontu přetrvávat, neboť atraktivita investic do nemovitostí se obecně zvyšuje v době, kdy se celosvětově očekává růst inflace. Zatímco globální ekonomický růst nebude přímočarý, nálada investorů zůstává pozitivní. Přetrvávající omezení úvěrového financování komerčních nemovitostí bude představovat pro některé problém, ale pro jiné příležitost, což přispěje k transakční aktivitě na trhu.“
 
Arthur de Haast dodává:
„Špičkové nemovitosti ve světových hlavních městech jako v New Yorku či Londýně budou i nadále přitahovat velké množství kapitálu, ale předpokládáme, že se investoři letos více zaměří na rostoucí počet investičních příležitostí na sekundárních trzích, kde pokračuje cenová korekce.“ Investoři budou i nadále realizovat své investiční strategie s vyšší opatrností projevující se delším obdobím potřebným k uzavření transakce a pečlivějším zkoumáním související transakční dokumentace. Pro rok 2012 očekáváme objem přímých realitních investic v objemu cca 400 miliard $ pravděpodobně zahrnující prodeje portfolií, které výrazně ovlivní celkové investice. Také v roce 2012 budeme svědky řady politických opatření, která ovlivní obecné ekonomické podmínky. Předpokladem pro překonání investičního objemu loňského roku je celosvětově dostupnější financování a výraznější aktivita také na sekundárních trzích, což jsme zatím v roce 2012 ještě nezaznamenali.   
 
George Lewis, vedoucí investičního oddělení pražské pobočky Jones Lang LaSalle, uvádí: 

V porovnání s rokem 2011, kdy byl český trh realitních investic velmi aktivní a dosaženým investičním objemem přesáhl hranici 2 miliard EUR, je první čtvrtletí roku 2012 s jedinou realitní transakcí velmi poklidné. Zároveň je nutné dodat, že v současné době se na tuzemském trhu nabízí komerční nemovitosti v hodnotě cca 1 miliardy EUR, které se nachází v různých fázích obchodních jednání. Řada investorů nyní aktivně prověřuje nové investiční příležitosti a zahajuje proces due dilligence. Nízká investiční aktivita v prvním čtvrtletí 2012 je důsledkem souhry řady faktorů, především postoje financujících bank. Bankovní domy jsou dnes velmi konzervativní a pečlivě si vybírají, komu půjčí, na jaký projekt, za jakých podmínek a v jaké výši (LTV ratio). Prodávané projekty, u kterých není možné převést úvěr na možného kupujícího, anebo projekty, pro které by bylo jen obtížné získat nové financování, bohužel nejsou v hledáčku dnešních aktivních investorů. Investoři si nemovitosti také pečlivě vybírají a vrací se k fundamentům realitního trhu, ke kterým v první řadě patří lokalita-lokalita-lokalita.“

Přečtěte si také

 

– Předběžný pokles globálních realitních investic o 25 % na 75 miliard $ v prvním čtvrtletí 2012
– Kvalitní nemovitosti zůstávají pro investory atraktivní navzdory ekonomické nejistotě
– Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 dosáhly globální investice 112 miliard $, šlo o nejaktivnější kvartál od poloviny roku 2008  
– V roce 2011 dosáhly globální realitní investice objemu 418 miliard $

Pro rok 2012 očekáváme globální realitní obchody v objemu cca 400 miliard $ 

 

Přečtěte si také

Back to top button