Logistika a sklady

Goodman nadále posiluje svou pozici ve střední a východní Evropě

Skupina Goodman („Goodman“ nebo „skupina“), globální vlastník, developer a správce průmyslových nemovitostí, úspěšně završila první polovinu fiskálního roku 2016.

V tomto období totiž na území kontinentální Evropy uzavřela smlouvy o pronájmu téměř jednoho milionu metrů čtverečních logistických ploch, přičemž dalších 720.000 m2 je v současné době ve výstavbě, a to včetně 544.000 m2, jejichž konstrukce byla zahájena v tomto účetním období.
 
Ve střední a východní Evropě se portfolio logistických ploch skupiny oproti loňskému roku rozrostlo o 35 % a v současné době zde pokrývá 944.000 m2. Největším přínosem pro skupinu bylo v tomto regionu Polsko, kde se její plochy rozšířily na 702.000 m2. Dalších 242.000 m2 má Goodman ve správě v Maďarsku, České republice a na Slovensku. Skupina Goodman během první poloviny fiskálního roku 2016 uzavřela ve střední a východní Evropě nájemní smlouvy na celkových 77.000 m2.
 
„Rozvoj skupiny Goodman ve střední a východní Evropě je během posledního půlroku odrazem trendu zvyšující se poptávky po nemovitostech pro logistické využití, které nabízejí nejvyšší kvalitu ve své třídě a umístění v prvotřídních lokalitách. Naše výsledky potvrzují, že patříme k předním hráčům na trhu a máme dobré předpoklady dále rozšiřovat svůj regionální vliv,“ prohlásil Błażej Ciesielczak, Goodman Regional Director for Central and Eastern Europe. „Výrazná aktivita, kterou vyvíjíme v oblasti pronájmu našich stávajících nemovitostí, je důkazem kvality portfolia skupiny a jejího přístupu ke správě nemovitostí soustředěného na potřeby zákazníka i pevných klientských vztahů.“
 
Goodman rozšiřuje své působení ve střední a východní Evropě
V minulém pololetí Goodman dokončil ve střední a východní Evropě výstavbu 94.000 m2 skladových prostor. Z této plochy se 79.000 m2 nachází v Polsku a zbývajících 15.000 m2 bylo předáno v Goodman Senec Logistics Centre, které představuje vlajkovou loď skupiny na Slovensku.
 
Na polském trhu dokončil Goodman první dvě jednotky v novém areálu Goodman Wrocław IV Logistics Centre o celkové ploše téměř 40.000 m2. V Pomeranian Logistics Centre, v sousedství terminálu zaoceánského přístavu v Gdaňsku (Gdańsk Deepwater Container Terminal), skupina Goodman vytvořila 46.800 m2.
 
V nadcházejících měsících se Goodman chystá v Polsku zvýšit objem nemovitostí ve své správě o více než 50.000 m2 včetně rozšíření logistického centra pro společnost ILS, člena Inter Cars Group, o 17.700 m2.
 
V Maďarsku bude Goodman nadále rozšiřovat portfolio nemovitostí prostřednictvím nově budovaných projektů na vlastních pozemcích nedaleko Budapešti. Ve svých logistických centrech v Gyálu a Üllő má možnost postavit další areály, které nabídnou celkem 130.000 m2 průmyslových ploch.
 
Pokračující rozvoj ve slovenském Goodman Senec Logistics Centre umožní skupině dodat na trh dalších 77.000 m2. V průběhu roku 2015 zde byl zaznamenán stálý růst poptávky, přičemž řada dalších nových projektů se teprve chystá.
 
Flexibilní přístup k potřebám zákazníka
V první polovině fiskálního roku 2016 se skupině Goodman podařilo ve středoevropském a východoevropském regionu uzavřít smlouvy na pronájem 62.000 m2 stávajících prostor. V pronájmech byla skupina mimořádně aktivní v rámci Goodman Kraków Airport Logistics Centre, kde podepsala smlouvy na 26.000 m2, a v Goodman Toruń Logistics Centre, kde bylo pronajato 24.600 m2 plochy.
 
Goodman dosáhl stoprocentní obsazenosti svých logistických nemovitostí v České republice a v Maďarsku. Tam se mu to podařilo prodloužením smlouvy se společností Bosal o pronájmu 7.700 m2 v Goodman Kecskemét Logistics Centre.
 
V rámci kontinentální Evropy se skupině Goodman daří udržovat průměrnou obsazenost svých nemovitostí na hodnotě 98 %, přičemž míra setrvání či věrnosti zákazníků přesahuje 80 %.
 
Globální trendy a výsledky
Goodman využívá výhody silné mezinárodní poptávky po moderních logistických plochách vysoké kvality v nejdůležitějších městech. V první polovině fiskálního roku 2016 se ve srovnání s fiskálním rokem 2015 zvýšil celkový finanční objem nemovitostí ve správě skupiny o 10 % a činil tak 22,4 miliardy eur. Skupina měla v mezinárodním měřítku 72 rozpracovaných developerských projektů v 11 zemích. V rámci základního investičního portfolia bylo dosaženo obsazenosti 96 %.
 

Přečtěte si také

Back to top button