Logistika a sklady

Jaký byl rok 2013 z pohledu 108 Agency?

Hodnotí Jakub Holec, jednatel společnosti.

„Rok 2013 byl nadprůmněrný a stejný trend bude pokračovat i letos. U průmyslových nemovistostí očekáváme výrazný vzestup Chebska a Ašska, u kanceláří větší tlak potenciálních i stávajících nájemců na developery,“ hodnotí uplynulý rok a výhledy na rok 2014 z hlediska trhu průmyslových nemovitostí a kanceláří jednatel realitní společnosti 108 AGENCY Ing. Jakub Holec.
 
Průmyslové nemovitosti
Průmyslovým nemovitostem se v roce 2013 dařilo, bylo dokonce překonáno i období před krizí, ať už jde o počet pronajatých m2 nebo těch ve výstavbě. Celkem jde o cca 900 tisíc m2 ploch, které zahrnují jak výstavbu pro nové nájemce, tak i expanze a renegociace. „Mezi důvody růstu patří ozdravení ekonomiky, nové expanze společností z automobilového průmyslu a také nové investice automobilek jako je Hyundai nebo Škoda Auto, které přitáhly další dodavatele,“ říká Ing. Jakub Holec.
 
Pokud jde o ceny nájmů, nepředpokládá Ing. Jakub Holec, že půjdou níže jako tomu bylo v letech 2011 a 2012. Ceny se v těchto letech snížily proto, že v rekordních letech 2008 a 2009 byly postaveny statisíce m2 nových prostor, které si až do roku 2012 hledaly nájemce. V té době museli majitelé nabízet velmi nízké nájmy, aby získali nájemce a nemuseli platit provozní náklady v prázdných skladech. To se letos už nestane, protože většina průmyslových nemovitostí se bude stavět pro konkrétní nájemce a ubude tedy spekulativního developmentu.  
 
V letošním roce se očekává zvýšený zájem výrobních firem o relativně nové, ale zatím málo obsazené lokality. Je to třeba oblast Chebu a Aše, která nájemcům nabízí optimální polohu v blízkosti německých hranic a zároveň dostatek pracovní síly. Přesto byla zatím opomíjena, byť se nachází cca 10 km od německé dálnice A22, která protíná Německo od severu k jihu.  „Důležitá je i podpora místních radnic v tomto regionu, které na rozdíl od již zavedených lokalit v okolí Prahy nebo Brna, rozvoj lokality vítají, protože přinese oživení a snížení nezaměstnanosti,“ dodává Ing. Jakub Holec.    
 
Kanceláře
U kanceláří budou v roce 2014 nájmy i nadále klesat nebo budou vykompenzovány různými pobídkami od developerů jako jsou delší nájemní prázdniny, příspěvky na fit-out kanceláří a jiné. Na trhu je již nyní velká nabídka volných administrativních prostor, během roku 2013 bylo na trh uvedeno cca 80 tisíc m2 nových kancelářských ploch a v roce 2014 se plánuje výstavba dalších 150 tisíc m2.
 
Nájemci tedy budou mít z čeho vybírat a to nejenom z tzv. áčkového segmentu, ale i z tzv. béčkových budov. „Stále více bude rozhodovat lokalita, což dokazuje i nedávný trend, kdy nájemci odcházejí z horších lokalit do těch, které jsou lépe dopravně dostupné. Navíc se díky nižším nájmům a hlavně nižším provozním nákladům u nových áčkových budov do nich dnes mohou stěhovat i firmy, které by si to před 3-4 lety nemohly dovolit,“ říká Ing. Jakub Holec.    Důležitou roli budou hrát v letošním roce renegociace, protože v roce 2014 končí řadě nájemců standardní 5leté období kratších nájemních smluv, které se uzavíraly v roce 2009. 
 

Přečtěte si také

Back to top button