Logistika a sklady

Logistický přesun roku: Edwards přestěhovalo distribuční centrum z Prostějova do Olomouce

Společnost Edwards, světový lídr ve výrobě a vývoji vakuových vývěv, přesunula koncem ledna své Evropské distribuční centrum (EDC) z Prostějova do Olomouce.

Důvodem stěhování byla potřeba rozšířit skladovací prostory a modernizovat technické vybavení. Centrum o rozloze 5021 m2 bude ročně expedovat kolem 40 000 zásilek, pracuje v něm 45 zaměstnanců.

Přečtěte si také

Evropské distribuční centrum, které se nově nachází ve VGP Parku Olomouc, se kompletně přestěhovalo v rekordním čase během jediného týdne. „Důvodem pro přesun centra z Prostějova byla potřeba rozšířit skladové prostory pro nové výrobky značek z portfolia Atlas Copco. Dalším důvodem ke stěhování byla také potřeba modernizace skladových prostorů s využitím moderní techniky. Samotné stěhování proběhlo od 19. do 25. ledna, a od 28. ledna je centrum plně v provozu,“ uvedl Jiří Polášek, manažer EDC s tím, že centrum se přesunulo i s většinou zaměstnanců. Původní pronajaté prostory v Prostějově nebude společnost Edwards nadále využívat.

Evropské distribuční centrum, které využívá leteckou, lodní i kamionovou dopravu, obsluhuje zejména zákazníky z Evropy. Dodávky do něj pak přicházejí z celého světa. Ročně je z centra vyexpedováno přibližně 40 000 zásilek a jejich počet má rostoucí tendenci. Zatímco v roce 2011 EDC expedovalo přes 27 tisíc zásilek o hmotnosti téměř 1700 tun, v roce 2017 to již bylo přes 42 tisíc zásilek o hmotnosti téměř 4400 tun.

„Centrum má na starosti příjem výrobků a zboží z jednotlivých výrobních závodů Edwards, případně jiných značek patřících pod Atlas Copco, jejich kompletaci do dodávek pro jednotlivé zákazníky a následnou expedici do cílové destinace. Dalším úkolem EDC je udržení pojistné zásoby některých rychloobrátkových výrobků tak, abychom byli schopni velmi pružně, v řádu několika dnů, reagovat na objednávku zákazníka. EDC slouží také k distribuce náhradních dílů pro opravy našich vývěv,“ vysvětlil Polášek.

Centrum funguje ve dvousměnném provozu, zaměstnanci používají k práci vysokozdvižné vozíky, pracují se čtečkami při příjmu i výdeji materiálů a zakládají nejvýše do 8,67 metrů. „Zajímavostí je, že všichni zaměstnanci našeho distribučního centra musí projít ověřením spolehlivosti Úřadem pro civilní letectví, jelikož pracuji v takzvaném vyhrazeném bezpečnostním prostoru,“ doplnil Polášek.

Evropské distribuční centrum sídlilo původně v anglickém Shorehamu, ze kterého se do Prostějova přestěhovalo v roce 2010. První zakázka byla odbavena v září 2010. Nyní se přesunulo z prostějovské průmyslové zóny v Kralickém Háji do olomoucké průmyslové zóny v části Slavonín. Přesná adresa je VGP Park Olomouc, Na Statkách – hala C, 783 01 Olomouc – Slavonín. 

Přečtěte si také

Back to top button