Logistika a sklady

O Vánocích očekává PPL až 200 000 balíků denně

Společnost PPL je na zvýšený počet zásilek v předvánočním období připravena.

Vzhledem k silnému rozvoji e-commerce jsou dny před Vánoci pro přepravní společnosti každoročně zátěžovou zkouškou flexibility. Počet zásilek se v sezóně pravidelně navýší až o 100 %. Jen v prosinci loňského roku přepravila PPL přes 2 miliony balíků, letos ale stejný počet zásilek rozvezla už v říjnu. Z toho důvodu společnost očekává 30% meziroční nárůst, což je nejvíce za posledních pět let.
 
Vánoční shon a s ním spojené nákupy začínají každým rokem čím dál tím dříve. Na základě meziročního srovnání eviduje PPL nárůst přepravených balíků již od poloviny října. Přípravy na hektické období proto probíhají během celého roku. Kromě zavádění nových produktů a služeb, jako je například sobotní doručení, zvyšuje firma i distribuční kapacity a dle potřeby plánuje vícesměnný provoz. V současné době pracuje v PPL 800 zaměstnanců a do konce roku vznikne 120 nových pracovních pozic. Tým stálých zaměstnanců se v sezóně každoročně rozšíří o pracovníky na výpomoc. Letos PPL počítá se 40% nárůstem. Nejčastěji půjde o řidiče a manipulanty na depech.
 
Vánoce jsou synonymem klidu a pohody, pro řidiče to ale neplatí. Denně vyjíždí do terénu zhruba 1 000 vozů PPL. V prosinci, kdy bude nápor balíků největší, plánuje společnost tento stav navýšit až o 500 aut. Jedno auto rozveze denně přibližně 110 balíků, ale před Vánoci to bude až 130. Průměrný počet zásilek, které řidiči doručí v prosinci během jediného dne, dosahuje 150 000. V loňském roce PPL v předvánočním období přepravila dokonce téměř 176 000 balíků za den, což je dosavadní rekord. Letos však očekává prolomení hranice až 200 000 balíků.
 
I když celková úspěšnost doručení je 98,5 %, je možné, že se některá zásilka k adresátovi nedostane včas. Na včasné doručení balíků mají nemalý vliv počasí, dopravní nehody či selhání techniky. Pro zvládnutí těchto nenadálých situací má PPL připravený dostatečný počet dodávek i řidičů. Navíc v letošním roce PPL nabídne příjemcům možnost doručení zásilek i v sobotu.
 

Přečtěte si také

Back to top button