Logistika a sklady

Prologis oznamuje výsledky v Evropě za první čtvrtletí

Prologis, Inc., globální lídr v oblasti logistických nemovitostí, oznámil výsledky v Evropě za první čtvrtletí.

Provozní výsledky
Prologis Europe zakončil první čtvrtletí s 95procentní obsazeností. Společnost v tomto období podepsala nové nájemní smlouvy v celkové výši téměř 260 500 metrů čtverečních.
 
Na konci čtvrtletí dosáhlo portfolio společnosti rozlohy 15,4 milionu metrů čtverečních. Společně s novou výstavbou a novými akvizicemi se jedná o 16,4 milionu metrů čtverečních.
 
„Poptávka zákazníků je po celé Evropě stále rovnoměrnější,“ řekl prezident Prologis Europe Ben Bannatyne. „Zůstává silná ve Velké Británii a severní Evropě a zlepšuje se ve střední, východní i jižní Evropě. Obsazenost našeho evropského portfolia je nejvyšší v historii,“ dodal Bannatyne.
 
Trhy s nejsilnější poptávkou zákazníků v prvním čtvrtletí:  
·        Velká Británie, Hamburk, Mnichov, Jižní Holandsko, Rotterdam a Švédsko v severní Evropě
·        Lyon, Le Havre a Barcelona v jižní Evropě
·        Praha, Budapešť a Bratislava ve střední a východní Evropě.
 
Nejvýznamnější nájemní smlouvy v prvním čtvrtletí:
·        35 000 metrů čtverečních pro společnost XPO, poskytovatele logistických služeb třetím stranám, blízko nizozemského Amsterdamu
·        18 000 metrů čtverečních pro poskytovatele logistických služeb třetím stranám Linemart v Praze v České republice
·        7 100 metrů čtverečních pro společnost zabývající se expresní přepravou v polském Chorzow
 
Zahájená výstavba
Nabídka distribučních budov třídy A zůstává na všech evropských trzích na nízké úrovni. V prvním čtvrtletí zahájil Prologis Europe výstavbu čtyř budov v Nizozemsku, Velké Británii a České republice. Z celkových 59 030 metrů čtverečních bylo 71 procent postaveno na míru a 29 procent spekulativně.
 
Zahájená výstavba:
·        36 600 metrů čtverečních pro e-commercovou společnost Coolblue v nizozemském Tilburgu
·        Spekulativní výstavba o rozloze 10 500 a 7 300 metrů čtverečních ve východním Londýně ve Velké Británii
·        5 200 metrů čtverečních pro poskytovatele logistiky v oblasti potravin Nagel Česko a 5 100 metrů čtverečních pro poskytovatele logistických služeb třetím stranám Logfelx CZ v Praze v České republice
 
„V důsledku nízké míry neobsazenosti, dostupnosti kapitálu a pozitivní nálady zákazníků budeme i nadále stavět na napjatých trzích s pevnými provozními základy,“ řekl Bannatyne.
 
Akvizice a úbytky
V prvním čtvrtletí Prologis Europe uskutečnil v Evropě akvizice budov za 30 milionů eur o celkové rozloze 52 600 metrů čtverečních a pěti pozemků o celkové rozloze 414 390 metrů čtverečních. Tyto akvizice byly v souladu se strategií Prologis s rozvahou investovat na globálních trzích.
 
Uskutečněné akvizice:
·        Dvě budovy od Borgosesia Gestioni SGR v italském městě Fiano Romano ležícím blízko Říma
 
Během tohoto čtvrtletí prodal Prologis Europe nemovitosti ve Španělsku, Velké Británii a Nizozemsku za celkem 214 milionů eur.
 
Uskutečněné prodeje:
·        Portfolio průmyslových nemovitostí ve Španělsku o rozloze 144 300 metrů čtverečních prodáno fondu Continental European Private Equity Real Estate Fund společnosti GreenOak Real Estate
 
„Logistické nemovitosti neustále lákají investory a kapitál, což vede k pokračující výstavbě. Míra kapitalizace byla v prvním čtvrtletí stabilní a je zde potenciál k jejímu dalšímu stlačování v tomto roce,“ dodal Bannatyne.

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button