Logistika a sklady

Společnost Prologis pronajala ve střední a východní Evropě v roce 2012 milion metrů čtverečních

60 % nájemních aktivit společnosti v regionu SVE bylo uskutečněno v Polsku.

Prologis, Inc., vedoucí mezinárodní vlastník, provozovatel a developer industriálních nemovitostí, dnes oznámil, že ve střední a východní Evropě v roce 2012 pronajal více než 1,16 milionů metrů čtverečních průmyslových distribučních prostor. 60 % z těchto pronájmů bylo uskutečněno v Polsku.
 
Nájemní aktivity
Podle údajů zveřejněných v lednu 2013 společností CBRE tvořil v roce 2012 podíl společnost Prologis na trhu s pronájmy průmyslových nemovitostí v regionu střední a východní Evropy 38 %. Společnost Prologis uzavřela nové smlouvy o pronájmu 427 000 metrů čtverečních a prodloužila pronájmy prostor o rozloze 474 000 metrů čtverečních. Zbytek pokrývaly krátkodobé nájemní smlouvy. V důsledku těchto aktivit společnost Prologis snížila míru neobsazenosti svého portfolio v regionu SVE z 10 % v roce 2011 na 8 % v roce 2012.
 
Nejvýznamnější nájemní aktivity:
 
Nové nájemní smlouvy
Rozloha
Zákazník
Lokalita
48 259 m²
DHL
Prologis Park Dąbrowa, Polsko
27 058 m²
Solid Logistics
Prologis Park Teresin, Polsko
25 500 m²
Rohlig Suus Logistics
Prologis Park Janki, Polsko
18 500 m²
Tradis
Prologis Park Błonie II, Polsko
17 780 m²
Distributor domácích spotřebičů (BTS)
Prologis Park Vratislav V, Polsko
17 503 m²
Sony
Prologis Park Plzeň-Štěnovice, Česká republika
Prodloužené nájemní smlouvy
86 326 m²
Tesco
Prologis Park Galanta-Gáň, Slovensko
29 136 m²
Geodis Calsberson
Prologis Park Budapest-Budaors, Maďarsko
26 247 m²
Schenker
Prologis Park Teresin, Polsko
20 589 m²
UTi
Prologis Park Budapest-Sziget, Maďarsko
19 584 m²
Diebold
Prologis Park Budapest-Gyal, Maďarsko
 
 
Výstavba
V roce 2012 společnost Prologis zahájila výstavbu tří nemovitostí o rozloze 49 000 metrů čtverečních včetně rozšíření prostoru o 6 800 metrů čtverečních pro společnost Rohlig Suus Logistics v Prologis Parku Janku; projektu na míru o rozloze 17 800 metrů čtverečních pro společnost zabývající se distribucí domácích spotřebičů v Prologis Parku Vratislav V a spekulativní výstavby v Prologis Parku Bratislava o rozloze 24 000 metrů čtverečních, která byla dostavěna ve třetím čtvrtletí. Prologis také dokončil spekulativní výstavbu budovy o rozloze 18 500 metrů čtverečních v Polsku.  
 
Zpeněžování pozemků
V roce 2012 společnost Prologis zpeněžila pozemky o rozloze 9,6 hektarů a zbavila se 69 hektarů nestrategicky umístěných pozemků, včetně tří parcel v Polsku (ve Varšavě, v Rawě a Wrześnie) a dvou v České republice (v Praze a Štěnovicích).
 
Majetkové vklady a prodeje
Společnost Prologis se v rámci své globální strategie přeskupování svého portfolia zbavila 230 800 metrů čtverečních distribučních prostor v šesti distribučních parcích ve Varšavě, Vratislavě, Będzinu, Rawě, a Sosnowci v Polsku. Celková prodejní cena se vyšplhala na 125,4 milionů eur. Společnost také dokončila majetkové vklady tří nemovitostí v Polsku v hodnotě 22,3 milionů eur do Prologis European Properties Fund II.
 
Ben Bannatyne, ředitel společnosti Prologis pro střední a východní Evropu, řekl: „Aktivity společnosti ve střední a východní Evropě vedly k pronájmu více než milionu metrů čtverečních, a to již třetí rok po sobě.  Rok 2012 byl pro Prologis dalším silným rokem v regionu SVE.  Naši zákazníci říkají, že oceňují kvalitu našich nemovitostí, náš flexibilní přístup – možnost řešení ready-to-lease, a také technické znalosti, které jim nabízíme. Takový je náš recept na úspěch a já jsem na výsledky, kterých jsme v roce 2012 dosáhli, velmi hrdý.“
 
Bannatyne při pohledu do roku 2013 dodává: „Poháněni stabilní poptávkou po kvalitních distribučních nemovitostech společnosti Prologis budeme i nadále plně využívat našich pozemků a pokračovat v rozvoji strategických lokalit. Zaměříme se také na nové investiční příležitosti na klíčových globálních trzích.“
 
Společnost Prologis působí aktivně v pěti zemích v regionu (České republice, Polsku, Maďarsku, Slovensku a Rumunsku). Portfolio společnosti Prologis v regionu sestává z 3,5 milionu metrů čtverečních, společnost tak je hlavním provozovatelem distribučních nemovitostí ve střední a východní Evropě (údaje platné k 31. prosinci 2012).
 
O společnosti Prologis
Společnost Prologis Inc. je předním vlastníkem, provozovatelem a developerem průmyslových nemovitostí. Společnost se zaměřuje na globální i regionální trhy v Severní i Jižní Americe, Evropě a Asii. K 30. září 2012 měla společnost Prologis podíl (ať již v podobě úplného vlastnictví či investic a jak na konsolidované bázi, tak formou nekonsolidovaných společných podniků) v nemovitostech a developerských projektech o celkové ploše zhruba 52,5 milionu m2 ve 21 zemích světa. Společnost pronajímá moderní distribuční plochy více než 4 500 zákazníků včetně výrobců, maloobchodních prodejců, přepravců, poskytovatelů logistických služeb a jiných podniků.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button