Letecká doprava

Emirates zadaly Boeingu největší zakázku v jeho historii

Letecká společnost Emirates odstartovala dnes mezinárodní leteckou výstavu v Dubaji oznámením zakázky na 50 širokotrupých letounů Boeing 777.

Objednávka v katalogové ceně 18 miliard dolarů (335 miliard Kč) je podle Boeingu největší jednotlivou zakázkou podle hodnoty v jeho historii. Emirates jsou už nyní největším světovým provozovatelem nejziskovějších strojů Boeingu, jichž má nyní 95. Přepravce už má od dřívějška objednáno 40 letadel 777 a dnešní zakázka na stroje verze 777-300 s delším doletem zahrnuje vedle 50 pevných objednávek ještě opci na 20 dalších letadel. To by zvýšilo její hodnotu na 26 miliard dolarů. 

    
Letecké společnosti ze Středního východu jsou nyní co do rozšiřování leteckých flotil a destinací nejambicióznější na světě. Tak velká zakázka se však v Dubaji podle agentury AP vzhledem k vysoké úrovni nevyřízených objednávek Emirates u Boeingu nečekala. “Udrží to ve Spojených státech spoustu pracovních míst – několik tisíc,“ řekl po podpisu dohody šéf divize civilních letadel Boeingu Jim Albaugh. Podle něj je ze srovnání s místním aerosalonem před dvěma roky jasně patrné, že poptávka jde díky oživení světové ekonomiky z recese vzhůru a zvýšila se asi o 50 procent. 

   
Emirates jsou největší leteckou společností Středního východu. Pozorovatelé předpokládali, že místní zákazníci na zahájené přehlídce předloží Boeingu a jeho evropskému konkurentu Airbus zakázky za více než 20 miliard dolarů a zdůrazní tím roli regionu jakožto aktuálně hlavního zadavatele celého odvětví výroby velkých civilních letadel. Čeká se, že Qatar Airways si v Dubaji u Airbusu objednají asi 50 úsporných letadel A320neo a pětici „superjumb“ A380. Kuvajtský pronajímatel Alafco by měl podat zakázku na třicítku A320neo, řekly zdroje agentuře Reuters.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button