Letecká doprava

Letiště Praha projednalo s leteckými dopravci změnu letištních poplatků

Letiště Praha projednalo v souladu s platnou legislativou nový ceník platný od letní letové sezony 2013 s leteckými společnostmi, se zástupci Ministerstva dopravy ČR i se sdružením IATA.

Od 31. 3. 2013 tak po pěti letech dojde ke změně výše letištních poplatků, cestující tak na odletové taxe zaplatí o 40 Kč více než v současnosti. Výše poplatků z letecké činnosti zůstávala na stejné úrovni pět let, k poslední výraznější změně došlo v roce 2008. Společnost Letiště Praha s platností k 31. 3. 2013 mění ceník a navyšuje poplatky z letecké činnosti průměrně o 7,3 %. 
 
„Reagujeme na růst inflace, jen mezi roky 2008 až 2011 činil inflační koeficient v České republice více než 11 %,“ uvedl Jozef Sinčák, výkonný ředitel Letiště Praha pro obchod a korporátní služby, a doplnil: „Dalšími důvody, které nás vedly k tomuto rozhodnutí, je plánované zvýšení nákladů na opravy a investice a růst nákladů na energie v následujících letech. V posledních letech Letiště Praha pokrývalo cenový nárůst v těchto položkách ze svých výnosů.“ Letištní poplatky vyjadřují náklady, které má společnost Letiště Praha s budováním, rozvojem a provozem veškeré infrastruktury, bezpečnostními opatřeními, ostrahou, úpravami, údržbou, úklidem i platbami za energie.
 
Podle výkonného ředitele Sinčáka i po změně zůstanou letištní poplatky na Letišti Václava Havla Praha nižší než na srovnatelných konkurenčních letištích jako je Vídeň, Mnichov nebo Budapešť. „Letištní poplatky, včetně odletové taxy, na jednoho odlétajícího lokálního cestujícího letadlem typu Airbus 320 činí v Praze 28 eur. Ve Vídni je to 40 eur, v Mnichově 37 eur a v Budapešti téměř 33 eur.“
 
„Jsem rád, že se nám podařilo zachovat pobídkové programy, jejichž cílem je získávat nové dopravce, nové linky i další frekvence na stávajících leteckých spojeních,“ sdělil Stanislav Zeman, ředitel Letiště Praha pro Letecký obchod, marketing a řízení produktu. Letištní poplatky jsou konzultovány s Ministerstvem dopravy ČR, které posuzuje, zda nejsou diskriminační a naopak, zda jsou v souladu s českou legislativou.
 
O Letišti Praha: 
Společnost Letiště Praha, a. s., provozuje mezinárodní civilní Letiště Václava Havla Praha. V roce 2011 letištěm prošlo 11,8 milionů cestujících. Letiště Praha získalo v roce 2011 cenu Eagle Award od asociace IATA za nejvíce se rozvíjející letiště světa. Cestující mají v letní letové sezóně 2012 k dispozici nabídku 48 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se 121 destinacemi po celém světě.
 

Přečtěte si také

Back to top button