Letecká doprava

Norská firma zadala Boeingu a Airbusu obří zakázku na 222 strojů

Norský diskontní přepravce Norwegian Air Shuttle podepsal s výrobci letadel Boeingem a Airbusem zakázky na koupi celkem 222 letadel v hodnotě 127 miliard norských korun (418 miliard Kč).

Norská firma dnes sdělila, že jde o dosud největší zakázku na dopravní letadla v Evropě. Dohody zahrnuje pevné zakázky na koupi 122 letadel Boeing 737 a 100 strojů modelu A320neo od evropského výrobce. Norská firma si navíc domluvila opci na dalších 100 letadel Boeing 7376 MAX8 a 50 letadel A320neo. 
    
„Je to pro Norwegian historický den,“ uvedl šéf firmy Björn Kjos podle agentury AP. Boeing sdělil, že zakázka na jeho letadla za 11,4 miliardy dolarů (222 miliard Kč) je pro společnost největší transakcí s jakoukoli evropskou leteckou společností. 
   
 Norwegian Air Shuttle je jedna z nejdynamičtějších leteckých společností v Evropě a nákup nových a úsporných letadel je základem její strategie levných letů. Firma razantně expandovala v Evropě a Kjos minulý měsíc řekl, že od počátku příštího roku plánuje zahájit lety na dálkových linkách do New Yorku a Bangkoku. 
    
Norwegian mají zatím jen letadla od amerického výrobce. Využívání dvou dodavatelů bude výhodné „z hlediska zajištění našich dostatečných kapacit a flexibility i z pohledu vzájemné konkurence mezi oběma výrobci“, sdělila firma. Bývalý vojenský pilot Kjos založil Norwegian Air Shuttle v roce 1993 a o deset let později firmu uvedl na burzu v Oslu. Výrazně společnost začala expandovat v roce 2007, kdy koupila od finské Finnair diskontního přepravce FlyNordic a objednala si 42 letadel Boeing 737. Firma rychle získává podíl na skandinávském trhu na úkor dominantní SAS a loni přepravila kolem 13 milionů cestujících.

 
 

Přečtěte si také

Back to top button