Letecká doprava

Stát uvažuje o vstupu do ČSA. Chce je tak zachránit před krachem.

Ministryně financí Alena Schillerová pro deník Hospodářské noviny naznačila, že stát by měl zachránit České aerolinie. O záchraně pomocí státu se začalo hovořit minulý týden.

„Osobně si myslím, že by bylo nejlepší je koupit. Ale je tam už i nějaký zahraniční strategický partner, což vidím jako problém. Musíme se o tom bavit,“ řekla mimo jiné Schillerová pro Hospodářské noviny. Právě ČSA a jejich majitel, letecká společnost SmartWings, byly zařazené mezi strategické podniky, které chce stát kvůli problémům související s nemocí COVID-19 zachránit vstupem.

Schillerová preferuje stejný typ pomoci, jako americká centrální banka. Ta například po krizi v letech 2008 a 2009 vstoupila do General Motors a později svůj podíl zase prodala. „Pomoci by nám mohl Národní rozvojový fond, který vzniká od minulého roku. V tuto chvíli je ve fázi žádosti o licenci u ČNB,“ uvedla Schillerová.

Překážkou pro vstup může být skutečnost, že ve společnosti SmartWings Group, která vlastní ČSA, má téměř poloviční podíl čínský Citic Group. To naznačil i premiér Andrej Babiš.

Podle informací deníku zdopravy.cz už některé země své letecké společnosti zachránily, například lotyšská vláda navýšila základní kapitál airBaltic o téměř miliardu korun. O státní pomoci se začíná hovořit i v případě německé Lufthansy.

Přečtěte si také

Back to top button