Motorismus

Iveco Trakker Bi-Fuel jezdí na směs etanolu a nafty

Společnosti Iveco, FTP Industrial a Bosch představily Iveco Trakker Bi-Fuel.

Premiéra se konala na nedávné výstavě Agrishow v Ribeirão Preto, která je největším brazilským zemědělským veletrhem. Jde o Trakker s motorem Cursor 9 z výrobní dílny FPT Industrial, který umí spalovat směs etanolu a nafty, čímž snižuje náklady na palivo ve srovnání se standardní dieselovou pohonnou jednotkou. Tato technologie samozřejmě přispívá i k omezení používání fosilních paliv a podporuje ekologické snahy, protože etanol představuje plně obnovitelné palivo. Speciální vozidlo je určeno pro firmy, které se zabývají pěstováním cukrové třtiny – pro nasazení v zemědělství i ve zpracovatelském průmyslu.

Přečtěte si také

Trakker Bi-Fuel Ethanol-Diesel byl vyvinut v Brazílii s podporou instituce UNICA (brazilské sdružení pěstitelů cukrové třtiny) v rámci programu propagace „zelené politiky“ v obchodování s cukrem a etanolem. Iveco začalo vyvíjet motor na smíšené palivo v minulém roce s technologickou pomocí společností FPT Industrial a Bosch. Prototyp bude během letošního sklizně testovat Raizen, společný podnik firem Cosan (největší brazilský pěstitel cukrové třtiny) a Shell.

Podle prvních výsledků se používáním směsi etanolu a nafty v poměru 40:60 % při pracích na plantážích s cukrovou třtinou snížily náklady na palivo o 6 %. „Zatím jsme jen na začátku vývoje. Očekáváme, že směs etanolu s naftou se bude využívat ve větší míře a přinese další snížení provozních nákladů,“ řekl Renato Mastrobuono, ředitel vývoje výrobků v Iveco Latin America.

Prototyp Iveco Trakker Bi-Fuel vychází z tahače 6×4, který se může uplatnit například při transportu cisternových návěsů s celkovou hmotností souprav až 63 tun. Má motor Cursor 9, common-rail, s výkonem 268 kW/360 HP, a dvě nádrže – jednu na naftu, druhou na etanol. V palivovém systému jsou dvě elektronické řídící jednotky (pro každý typ paliva jedna), tlakové čerpadlo pro etanol a lambda-sonda ve výfukovém potrubí. Etanol se vstřikuje přímo do sacího potrubí během zdvihu, po fázi komprese dochází ke vstříknutí nafty a proběhne hoření. Používání této směsi nevyžaduje žádné přísady proti klepání motoru. „Další výhodou technologie Bi-Fuel je to, že motor může pracovat i na čistou naftu, což zjednodušuje prodej vozu, pokud se přestane používat v oblasti pěstování cukrové třtiny,“ dodává Renato Mastrobuono.

Iveco
Iveco vyvíjí, konstruuje, vyrábí a prodává široký sortiment lehkých, středně těžkých a těžkých nákladních a průmyslových vozidel, nákladních terénních vozidel, městských, meziměstských a turistických autobusů i speciálních vozidel pro zvláštní účely, jako jsou speciální vozy, vozy určené pro požární aplikace a civilní obranu.

Iveco zaměstnává více než 25 000 lidí ve 23 výrobních závodech, které se nacházejí v deseti zemích světa a využívají nejnovější technologie vyvíjené v šesti výzkumných a vývojových střediscích. Kromě Evropy působí společnost v Číně, Rusku, Austrálii a v Latinské Americe. Přes 5 000 servisních středisek ve více než 160 zemích zajišťuje technickou podporu v kterékoliv části světa, kde jezdí vozy Iveco.

FPT INDUSTRIAL
FPT Industrial je výrobní firma skupiny Fiat Industrial specializovaná na konstrukci, výrobu a prodej pohonných a převodových systémů pro silniční a terénní nákladní automobily a užitkové automobily, jakož i lodních a stacionárních motorů. Na celém světě zaměstnává v 10 závodech a 6 výzkumných a vývojových střediscích kolem 7 800 lidí; distribuční síť představuje více než 100 dealerů a 1 000 servisních středisek a zajišťuje zastoupení FPT Industrial asi ve 100 zemích. Zásluhou rozsáhlého portfolia výrobků (5 typových řad motorů s výkonovým spektrem od 50 do 870 HP, převodovky dimenzované na maximální točivý moment od 300 do 4000 Nm) a velkého důrazu kladeného na výzkum a vývoj je FPT Industrial jedním z předních světových výrobců pohonných jednotek pro průmyslové aplikace.

FAKTA:
• Palivová směs etanol-nafta v poměru 40:60 % 

• První testy naznačují 6procentní snížení nákladů na palivo

• Aplikace směsi etanol-nafta vyhovuje více přepravcům v průmyslu zpracujícím cukrovou třtinu

 

Přečtěte si také

Back to top button