Motorismus

Kabina nového modelu Volvo FM – funkční design vytváří atraktivní pracovní prostředí

Kabina nového modelu Volvo FM byla vyvinuta s důrazným zaměřením na každodenní pracovní podmínky řidiče.

Výsledkem toho je efektivní, ergonomicky dokonalé a bezpečné pracovní místo charakteristické současným designem a pohodlnou dostupností všech nezbytných funkcí.
Kabina je umístěna nízko v rámu, což umožňuje pohodlný přístup po dvou schůdcích a lepší výhled pro řidiče – přičemž tmavě zbarvená část těsně pod čelním sklem snížený vzhled kabiny ještě zdůrazňuje.
 
Podobně jako u nového modelu FH bylo klasické ocelově stylizované logo posunuto výše hned pod čelní sklo. „Kabina má moderní vzhled se silnou identitou značky Volvo. Zdá se nižší, usazená blíže k zemi. Nazad se svažující jemně zaoblené hrany vyzařují aerodynamickou efektivnost. Nový model FM tak vstupuje na trh velmi atraktivním způsobem,“ řekl designér Rikard Orell.
 
Horní část kapoty je vytvořena jako jeden díl, který lze snadno otevřít. Do přední části je integrována pohodlná rukojeť a spodní část mřížky chladiče lze vyklopit dolů, takže vytvoří pohodlný schůdek – vhodný například pro snadné čištění čelního skla. Aby byla zaručena špičková kvalita a nejbezpečnější možné pracovní prostředí, je kabina vyrobena z vysokopevnostní oceli a byla testována podle těch nejpřísnějších bezpečnostních kritérií na světě.
 
Nové světlomety
Nové světlomety se svými výraznými liniemi také podtrhují rodinnou příbuznost s novým modelem Volvo FH a jejich výkonnost byla zvýšena v potkávacím i v dálkovém režimu. Jejich údržba je mnohem snadnější, protože všechny funkce světlometů včetně ukazatelů směru a atraktivních lomených denních světel jsou integrovány do jediného celku. Zákazník může také dosáhnout vyšší efektivnosti světlometů, když si vybere Bi-Xenonové a adaptivní světlomety, které zaručují lepší viditelnost tím, že zaměřují světelné paprsky do směru, do něhož nákladní vůz zatáčí.
 
Pohodlné a uživatelsky příjemné pracovní místo
„Díky tomu, že všechny funkce světlometů včetně ukazatelů směru a denních světel tvarovaných do ‘V‘ jsou integrovány do jednoho tělesa, jsou jak dálkové světlomety, tak i potkávací světla jsou mnohem efektivnější než dříve,” říká Rikard Orell. „Zákazník si může ještě více zvýšit výkonnost osvětlení tím, že si u nových, vzduchem odpružených modelů, zvolí Bi-Xenonové světlomety. Díky úplně nové přístrojové desce a řadě nových prvků v kabině získává řidič pohodlnější a lépe ergonomicky navržené pracovní místo.“
 
Cílem těchto opatření bylo vytvořit takové pracovní prostředí, které zákazníkům pomůže přilákat ty nejlepší řidiče. Nabízíme jim jasně koncipované a logické prostředí, se všemi funkcemi, tlačítky a ovládacími prvky v pohodlném dosahu,” vysvětluje produkt manažer pro segment kabin společnosti Volvo Trucks Ulf Andreasson. Nové sedadlo se dá naklonit ještě o další čtyři stupně více vpřed a loketní opěrky jsou nyní o 10 mm užší. To zabezpečuje větší rozsah možného nastavení a tím i vhodnější pozici pro řízení, zejména pro vyšší řidiče. Nové sedadlo rovněž poskytuje dokonalejší bederní a postranní oporu a je k dispozici více místa pro nohy, protože poloha klíčku zapalování na přístrojové desce byla změněna.
 
Natočená přístrojová deska
Nová přístrojová deska je natočená směrem k řidiči, takže ten má všechna tlačítka a ovládací prvky v pohodlném dosahu. Ve volantu je integrováno ovládání několika funkcí včetně tempomatu, telefonu, telematiky Dynafleet a navigace. Ve flexibilním modulu spínačů může být soustředěna řada ovládacích prvků. Jedním z příkladů je volba ovládání převodovky I‑Shift pomocí čtyř tlačítek namísto konvenčního ovládání řazení vedle sedadla. V přístrojové desce je také řada vtipně řešených menších úložných prostorů. „Základní myšlenkou bylo vytvořit značný úložný prostor, aby se usnadnila práce řidiče. Dokumenty, přepravní listiny, magnetické karty a osobní drobnosti – to vše má své speciálně zaměřené místo,” vysvětluje Ulf Andreasson.
 
Bezpečnější řízení
Nový model Volvo FM může být také vybaven pomocným systémem s radarem a kamerou pro varování před kolizí. „Tento systém s předstihem varuje řidiče, a to v převážné většině případů postačuje k zabránění vážným nehodám,” řekl ředitel bezpečnosti dopravy a výrobků společnosti Volvo Trucks Carl Johan Almqvist. Čelní ochrana proti podjetí je konstrukce, která byla speciálně navržena tak, aby absorbovala podstatný podíl nárazu v případě kolize s lehčím vozidlem.
 
Dálkové ovládání pro snadnější nakládku
Nový model Volvo FM může být také specifikován se systémem, který usnadňuje řidičovu práci mimo kabinu. „S naším bezdrátovým dálkovým ovládáním může řidič okamžitě kontrolovat rozložení hmotnosti nákladu při nakládání vozidla. Dálkové ovládání také umožňuje provádět řadu dalších úkonů, aniž by bylo nutné často vystupovat z kabiny či do ní nastupovat,” říká manažer pro elektrická a elektronická zařízení společnosti Volvo Trucks Samuel Nerdal.
Výroba nového modelu Volvo FM pro evropské zákazníky bude zahájena v září 2013.
 

 

 

Přečtěte si také

Back to top button