Motorismus

Pracovníků v automobilovém průmyslu loni přibylo o 5,1 procenta

Počet pracovníků v českém automobilovém průmyslu se v loňském roce zvýšil o 5,1 procenta na 110.735 lidí.

Průměrná mzda meziročně vzrostla o 4,5 procentního bodu na 29.246 korun. V kategorii dělnických profesí průměrný plat činil 24.625 korun. ČTK o tom dnes informovalo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) zastřešující 152 firem. “Uvedené údaje dokazují, že českému automobilovému průmyslu se v roce 2011 dařilo. Dopady ekonomické recese z let 2008 a 2009 v oblasti zaměstnanosti byly do značné míry potlačeny,“ sdělil prezident AutoSAP Martin Jahn. 
    
Do statistik zaměstnanosti se počítají pouze kmenoví zaměstnanci, nikoliv agenturní pracovníci. Nejvyšší nárůst zaměstnanců byl zaznamenán ve skupině výrobců dílů a příslušenství vozidel. Jejich počet zvýšil o 4248 lidí, což je o meziroční nárůst o 6,1 procenta. 
    
Průměrná mzda loni rostla zejména u výrobců aut. V této skupině firem se průměrný plat proti roku 2010 zvýšil o 8,4 procenta, přičemž u dělnických profesí činil nárůst zhruba osm procent. “Je vidět, že dosud pozitivní vývoj automobilového průmyslu se odráží i ve zvýšení zaměstnanosti a mezd. Je však třeba vzít v úvahu současnou ekonomickou situaci a případné mzdové nárůsty v roce 2012 korigovat tak, aby nedošlo ke ztrátě konkurenční schopnosti českých firem,“ dodal Jahn.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button