Motorismus

Slovnaft chce čtvrtinu na českém trhu pohonných hmot

Slovenská rafinerská společnost Slovnaft z maďarské skupiny MOL má podle deníku E15 velké ambice v českém velkoobchodu i maloobchodu s pohonnými hmotami v Česku.

Nákupem čerpacích stanic rakouské OMV či jiných firem plánuje získat až čtvrtinový podíl na trhu v ČR, píše E15 s odvoláním na generálního ředitele Slovnaftu Oszkára Világiho. “Chceme dosáhnout zhruba takového podílu, jaký máme na slovenském trhu – 23 až 25 procent,“ řekl E15 Világy. Zároveň potvrdil zájem o propojení s českou firmou Čepro, která vlastní téměř 200 čerpacích stanic EuroOil. 
    
Slovnaft má zatím v tuzemsku jen menší síť 35 vlastních a partnerských čerpacích stanic. Na roztříštěném českém trhu by čtvrtinový podíl znamenal pozici jedničky. Nejsilnější Benzina, kterou ovládá Unipetrol z polské skupiny PKN Orlen, má zatím v maloobchodu podíl 14 procent, píše E15. Předseda Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček ale předpokládá, že velký zájem o akvizice v tuzemsku bude mít i ruský Lukoil a možná také PKN Orlen. To, že současná dvojka OMV zvažuje prodej minimálně části ze svých 217 benzinek i dalších aktivit, potvrzují dobře informované zdroje na českém trhu, píše E15.

Indráček ale pochybuje o tom, že se čerpacích stanic opravdu zbaví. Připouští sice, že by Rakušané mohli síť dobře zpeněžit, ale český trh má pro ně výhodu – není daleko od rafinerie OMV ve Schwechatu. „Má smysl se zbavovat spíše vzdálenějších sítí,“ řekl. I kdyby OMV na českém trhu zůstala, pravděpodobně se objeví další možnosti k nákupům. Indráčka by nepřekvapilo, kdyby český trh opustila společnost Shell. Dále je možné nakupovat od menších nezávislých hráčů, kteří vlastní zhruba polovinu z více než 2500 standardních benzinek, píše dnešní E15.
 

Přečtěte si také

Back to top button