Motorismus

Společnost DAF uvádí nové modely řady Euro 6 LF a CF

Nová vozidla aerodynamických tvarů představují novou úroveň kvality a hospodárnosti.

Společnost DAF představí na veletrhu Birmingham Truck Show své nové modely Euro 6 LF a CF. Nové modely DAF Euro 6 LF a CF byly vyvinuty s ohledem na maximální hospodárnost dopravy, co nejnižší provozní náklady a optimální výkon vozidla. Nové modely Euro 6 LF pro rozvážkový typ dopravy a Euro 6 CF pro široké spektrum použití disponují zcela novým podvozkem a hnací soustavou a mají přepracovaný vzhled interiéru i exteriéru. Je tak patrná podobnost těchto modelů s novým modelem XF.
 
Nové modely Euro 6 LF a CF představují ve své třídě nový standard a nabízejí ideální a hospodárné vozidlo pro libovolné použití. „Uvedením nových modelů LF a CF zavádí společnost DAF zcela novou řadu mimořádně hospodárných vozidel Euro 6,“ sdělil Harrie Schippers, prezident společnosti DAF Trucks. „Značné prostředky investované do vozidel řad Euro 6 jsou zásadní součástí strategického plánu rozvoje společnosti. Projekt Euro 6 je největším investičním a vývojovým programem v celé 85leté historii společnosti DAF.“
 
Nové modely Euro 6 LF a CF: Vyvinuty pro dosažení nejvyšší kvality a maximální hospodárnosti
Nové a hospodárné poháněcí soustavy:
– Zcela nová generace nejmodernějších motorů Euro 6 PACCAR včetně nových motorů 
PACCAR MX-11 a PACCAR MX-13SF 5001.05 (02.08) 
   - Nové technologie včetně pokročilého vstřikování Common Rail, turbodmychadlo s proměnlivou geometrií, technologie EGR a SCR a aktivní filtr pevných částic
   - Výkony motorů s hodnotami 150 až 510 koní
 
– Optimalizovaná převodová ústrojí, ručně řazené nebo automatizované převodovky AS Tronic s unikátními funkcemi společnosti DAF
Nový vzhled exteriéru v souladu s modely Euro 6 DAF XF:
– Velká mřížka chladiče pro maximální chlazení a nízkou spotřebu paliva 
– Atraktivní chromový panel s logem DAF 
– Nové světlomety s integrovanými světly LED pro denní svícení a s jedinečnými hlavními světly LED u modelu CF na přání
– Nový pozinkovaný ocelový nárazník s volitelnými světly pro prosvěcování do zatáček s cílem dosažení maximální viditelnosti a eliminace slepých úhlů 
 
Nový design interiéru:
– Nová přístrojová deska s optimalizovanou ergonomií a snadným ovládáním
   - Přehledný přístrojový panel
   - Barevný informační displej s asistentem hodnocení jízdního stylu řidiče DAF 
 
– Nový volant s integrovanými ovládacími prvky
– Nová sedadla pro optimální pohodlí a jednoduché nastavení
– Zcela nové rozložení komponent na podvozku pro dosažení optimální efektivity:
 
Větší prostor v přední části podvozku pro vynikající chlazení a hospodárnost
– Inteligentní rozmístění součástí umožňuje maximální objem palivových nádrží až 1 500
– Nová přední a zadní náprava
   - Nové odlehčené odpružení nápravy
– Nové odpružení kabiny zaručuje vynikající pohodlí
 
Nové modely Euro 6 LF a CF očividně staví na výjimečné pověsti, kterou si mezi dopravci a řidiči vybudovaly předchozí modely. Model LF v náročném segmentu rozvážkových vozidel od 7,5 do 19 tun a model CF s nepřekonatelnou všestranností od 18 tun do celkové hmotnosti 44 tun i více. Atraktivní design a jednoznačná příslušnost k řadě vozidel DAF. Při vývoji nových modelů LF a CF se společnost DAF zřetelně inspirovala vlastnostmi vysoce ceněného modelu Euro 6 XF. Na to odkazuje již atraktivní vnější design. Výrazná a esteticky SF 5001.05 (02.08) integrovaná horní a spodní mřížka chladiče přispívá k jednoznačné podobnosti s ostatními modely, která je dále posílena centrálně umístěným chromovým panelem s logem DAF.
 
U obou modelů Euro 6 LF i CF se změnil vzhled nárazníku. Sofistikovaný design přispívá k maximální efektivitě chlazení motoru a optimální aerodynamice. Nové modely LF a CF jsou také vybaveny novými atraktivními světlomety. Světlomety modelu CF mají standardně integrovaná světla pro denní svícení pro vynikající viditelnost ve dne a jako volitelná možnost jsou dostupná jedinečná hlavní světla LED od společnosti DAF. Nová jsou také volitelná světla pro přisvěcování do zatáček, která jsou umístěna v nárazníku a která při manévrování a zatáčení svítí ve směru jízdy a nabízejí tak vyšší bezpečnost.
 

Přečtěte si také
 
Kabina modelů DAF LF a CF je proslulá prostorným interiérem a dosud nepřekonaným pohodlím. Pro začátek nabízí nové modely Euro 6 LF a CF všem řidičům pohodlné sezení, a to díky nové generaci sedadel s ještě větší možností nastavení. Čalounění na sedadlech je stylové a dodává se v teplém šedém odstínu, který je v dokonalé harmonii s novými světlými a tmavými barvami interiéru – béžovou, šedou a černou. Tyto barvy byly pečlivě vybrány, aby vytvářely příjemnou atmosféru a zajistily, že interiér bude působit svěže i po mnoha letech těžkého provozu, což je důležité pro vysokou zůstatkovou hodnotu vozidel DAF při dalším prodeji.
 
Nový je také volant, který modely Euro 6 LF a CF převzaly od řady XF. Je nastavitelný ve velkém rozmezí a jsou do něj integrována ovládací tlačítka: na levé straně jsou ovládací prvky informačního, komunikačního a zábavního systému (rádio a telefon) a na pravé straně se nacházejí všechny funkce související s jízdou, tedy například tempomat a nastavení rychlosti jízdy z kopce. Volitelně je k dispozici nový plně integrovaný telefonní systém (DAF TruckPhone), 
který lze také ovládat pomocí tlačítek na volantu. 
 
Nová přístrojová deska s asistentem hodnocení jízdního stylu řidiče
Přístrojová deska nových modelů LF byla kompletně přepracována. V modelech CF bylo na přístrojové desce zvoleno zcela nové rozvržení, zajišťující perfektní dosah na všechny ovládací prvky. Spínače jsou seskupeny podle funkce. Je tak zaručeno jednoduché a intuitivní ovládání. Nové modely LF a CF dostaly stejný informační přístrojový panel jako řada XF, včetně stylové povrchové úpravy budíků s hliníkovým dekorem. Ve střední části přístrojové desky se nachází 5palcový přehledný barevný displej, který poskytuje informace ve 32 jazycích o všech důležitých funkcích vozidla a motoru a který také pomáhá řidiči dosáhnout nejefektivnějšího způsobu jízdy. Centrální konzoly nových modelů LF a CF zahrnují dva, respektive tři DIN sloty. Tyto zásuvky se skvěle hodí pro umístění nového, dvoudinového navigačního systému Truck Navigation Radio (TNR), který spolu s rádiem a přehrávačem CD obsahuje také navigační systém nákladního vozidla a připojení USB.
 
Efektivní hnací soustavy pro modely Euro 6
Nové modely řady Euro 6 LF a CF nabízejí vozidla šitá na míru pro jakoukoliv aplikaci, což ilustruje i široká škála efektivních hnacích soustav s novými špičkovými motory PACCAR (PX-5, PX-7, MX-11 a MX-13), s výkony 112 kW (150 k) až 375 kW (510 k). Nové motory PACCAR mají zcela nový blok motoru a jsou vybaveny poslední generací vstřikování Common Rail, turbodmychadlem s proměnlivou geometrií a množstvím pokročilých ovládacích prvků, umožňujících dosažení maximální hospodárnosti.
 
Aby splňovaly nejpřísnější požadavky emisní normy Euro 6 a zároveň dosahovaly co nejvyšších úspor paliva, využívají modely LF a CF kombinaci technologií recirkulace výfukových plynů, SCR a filtr pevných částic. Jeho regenerace by měla být především pasivní. Nové motory PACCAR jsou mimořádně čisté a představují vrchol své třídy z pohledu výkonu, hospodárnosti, spolehlivosti a životnosti. Spotřeba paliva u modelů Euro 6 je stejně nízká jako u velmi konkurenceschopných modelů Euro 5 ATe. Velké olejové vany umožňují dlouhé servisní intervaly (LF až 60 000 km, CF až 150 000 km) a díky tomu i maximální dostupnost.
 
Řada inovací
I když se nové motory PACCAR PX-5, PX-7, MX-11 a MX-13 od sebe technicky liší, mají několik důležitých společných inovativních prvků. Všechny motory jsou vybaveny jedním drážkovým řemenem a ventilátorem poháněným přímo klikovou hřídelí, což šetří náklady na údržbu, zvyšuje spolehlivost a snižuje hmotnost i spotřebu paliva. Olejová vana je vyrobena z kompozitního materiálu. Díky tomu se snižuje hmotnost i hlučnost motoru. U motorů PACCAR MX-11 a MX 13 byly palivový filtr a odlučovač vody s automatickým vypouštěním sloučeny do jediné jednotky, namontované přímo na motoru pro maximální zjednodušení údržby. Navíc je chladič oleje – kombinovaný s olejovým filtrem do samostatného modulu – vyroben z nerezové oceli, díky čemuž je ještě robustnější. Kabeláž motoru je ve svazcích, které jsou chráněné pěnovým materiálem. Je tak dosaženo maximální spolehlivosti, která je v této kategorii zcela jedinečná.
 
Vysoký výkon
Nové motory Euro 6 PACCAR zaručují mimořádný výkon, přičemž vysoký točivý moment je k dispozici i při nízkých otáčkách a v širokém rozsahu otáček za minutu. Nový 4,5litrový čtyřválcový motor PACCAR PX-5 je pro modely DAF Euro 6 LF k dispozici ve více výkonových variantách. 
 
Nové modely Euro 6 LF a CF se v závislosti na modelu dodávají s 5-, 6-, 9- či 12stupňovými ručně řazenými převodovkami. U modelu CF je volitelně k dispozici 16stupňová ručně řazená převodovka nebo automatizovaná převodovka AS Tronic se 6, 12 a 16 stupni. 12- a 16stupňové automatizované převodovky AS Tronic jsou doplněny mnoha specifickými funkcemi vyvinutými speciálně pro vozidla DAF, například EcoRoll (umožňuje řízenou jízdu z kopce s rozepnutou spojkou, takže je efektivně využita kinetická energie vozidla) a Fast Shift pro rychlejší přeřazování mezi vyššími převodovými stupni kvůli nižší ztrátě rychlosti během řazení. Nově vyvinutý software a nové snímače zajišťují velmi plynulý a extrémně rovnoměrný záběr spojky, což vede k vynikajícím charakteristikám při zrychlování a manévrování.
 
Optimalizovaná pohotovostní hmotnost pro vysokou užitečnou hmotnost 
Nová lehčí zadní náprava, dostupná u modelu Euro 6 CF, je určena pro celkovou hmotnost vozidla do 44 tun a točivé momenty motoru do 2 300 Nm. Novinkou je použití konstrukce Stabilink. Integrovaný stabilizátor v zavěšení zadní nápravy vytváří optimální tuhost a stabilitu a poskytuje výrazné snížení hmotnosti. Nová montážní deska točnice tahače, propracovaný systém upevnění skříně akumulátorů a nový systém řízení rovněž představují úsporu hmotnosti.  S cílem dosáhnout maximální efektivity se společnost DAF zaměřila na poskytnutí nejlepšího možného uspořádání zcela nově navrženého podvozku CF. Standardní 65litrová nádrž AdBlue je umístěna pod spací kabinou a akumulátory mohou být umístěny v zadní části podvozku. Rozmístění součástí umožnilo použít palivové nádrže s objemem až 1 500 litrů, čímž je zajištěn maximální akční rádius. Mezi další vylepšení patří nové zadní blatníky a nově konstrukčně 
řešený spojovací příčník podvozku. 
 
Kompletně přepracován byl také podvozek modelu Euro 6 LF, aby bylo dosaženo maximální tuhosti a vynikajících jízdních vlastností, nízké pohotovostní hmotnosti a dostatečného prostoru pro umístění součástí. Nejvýznamnější inovací je to, že díky aplikaci mimořádně kvalitní vysokopevnostní oceli pro rám podvozku není třeba používat vnitřní výztuhu rámu a přitom bylo dosaženo vyšší tuhosti podvozku. Pro zvýšení užitečné hmotnosti je možné 18- a 19tunové modely vybavit novou 13tunovou zadní nápravou, což je důležité v zemích, kde jsou na poháněné nápravě povolena zatížení překračující 11,5 tuny. 
 
Společnost DAF zahájí výrobu nových modelů DAF Euro 6 CF s motory PACCAR MX-13 v červnu 2013, na podzim budou následovat modely vybavené motory PACCAR MX-11. Na začátku roku 2014 bude do nabídky řady CF doplněna verze s motorem PACCAR PX-7. Výroba nového modelu Euro 6 LF bude zahájena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013. Společnost DAF ještě vylepšila oceňované modely LF a CF – novým atraktivním designem exteriéru, blízce připomínajícím design vlajkové lodi modelu XF, novým designem interiéru, nabízejícím další zlepšení ergonomie a špičkovou úroveň pohodlí řidiče, a zcela novým podvozkem a hnací soustavou vybavenou efektivními moderními motory PACCAR pro normu Euro 6. Nové modely Euro 6 LF a CF určují měřítka v oblasti nízkých provozních nákladů, dopravní efektivity a především kvality a spolehlivosti.
 
 

Přečtěte si také

Back to top button