Motorismus

Zimní pneumatiky pro dodávky už jsou skoro vyprodané

Tuzemští obchodníci již letos téměř vyprodali zimní pneumatiky pro lehké užitkové vozy.

Výrobci přitom zvýšení produkce neplánují a soustředí se na pneu pro osobní auta. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Nedostatek pneumatik na trhu může způsobit problémy dopravním firmám. Výrazný nedostatek pneumatik na českém trhu pozorovali prodejci již v loňském roce, kdy na konci října byly některé rozměry pro dodávkové vozy vyprodané. Stejná situace se bude podle prodejců i výrobců pneumatik opakovat také letos. 

    
„Situace na trhu s dodávkovými pneumatikami je kritická. Výrobci se pro letošní sezonu zaměřili na výrobu osobních pneumatik, které jim přinášejí vyšší marže, a produkty pro dodávky podcenili. Díky velkým skladovým zásobám dosud pneu pro dodávky máme, ale na celou sezonu určitě nevystačí,“ uvedl ředitel obchodu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. V případě, že vybrané rozměry zimních pneumatik určené pro dodávky budou na trhu nedostupné, zákazníci mohou očekávat obnovení prodeje až v příští sezoně. Výrobci totiž letos již neplánují zahájení dodatečné výroby tohoto zboží. 

    
„Společnost Pirelli vyrobila stejné množství lehkých nákladních pneumatik jako v minulém roce, ale již nyní zaznamenáváme zvýšený zájem o produkty naší řady Winter Chrono nad plánované objemy. O dalším rozšíření výroby těchto pneumatik neuvažujeme,“ uvedl Zdeněk Vacl ze společnosti Pirelli. Podle marketingového manažera Goodyear Borise Tománka jsou výrobní kapacity omezené a dodatečná výroba pneumatik není možná. „Přesto oproti loňsku vzrostla výroba dodávkových pneumatik o několik procent,“ dodal. 

    
Nedostatek pneumatik na trhu způsobuje problémy především dopravcům. Například Česká pošta začala s přezouváním svých zhruba 4000 vozů již před několika týdny, přesto měla se získáním dostatečného počtu pneumatik problémy. „Je zjevné, že je zimních pneumatik pro dodávky na trhu nedostatek a výrobci nebyli na změnu zákona dostatečně připraveni,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Povinnost přezouvat na zimní pneumatiky v případě, že je na silnicích sníh, led nebo námraza, nebo je lze očekávat, ukládá motoristům nově od listopadu do března novela silničního zákona.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button