Zprávy

Nová funkce systému Optifleet pro sledování a podporu hospodárné jízdy řidičů

Renault Trucks rozšiřuje nabídku svého systémového řešení pro správu vozového parku Optifleet o novou funkci pro podporu hospodárné jízdy řidičů.

Ta umožňuje individuální sledování a vyhodnocení jízdy a optimálního používání vozidla řidičem, prostřednictvím algoritmu vyvinutého na základě 20. letých zkušeností značky Renault Trucks v oblasti hospodárné jízdy.
 
Spotřeba paliva vozidla není jen výsledkem samotného jízdního stylu řidiče, ale také mnoha dalších faktorů, které nemůže řidič při jízdě ovlivnit jako například: zatížení, trasa nebo dopravní situace. Renault Trucks proto vyvinul novou funkci, která vyhodnocuje výhradně jízdní styl řidiče na základě objektivních kritérií. Tato funkce je součástí systému Optifleet, řešení pro správu vozového parku značky Renault Trucks a jeho modulu Check a nabízí vedoucím vozových parků lepší možnost sledování a analýzy jízdních stylů řidičů a snižovaní provozních nákladů. 
 
Díky vizuálnímu rozhraní pak mohou s řidiči diskutovat o objektivních kritériích a operativně navrhnout těm, kteří to potřebují školení hospodárné jízdy. Pilotním zákazníkem při testování nové funkce se stala francouzská společnost Inter-Légumes a její flotila 55 modelů Renault Trucks T: „Tato nová funkce systému Optifleet usnadňuje sledování a dialog s našimi řidiči, jde o mnohem více než jen o číslo holé spotřeby paliva. Funkce skutečně sleduje správné používání vozidla řidičem a umožňuje nám navázat dialog, který se opírá o přesné a hlavně objektivní údaje.“, vysvětluje, Christophe Boulicaut školitel společnosti Inter-légumes, „Navíc, stačí jen pár kliknutí a mám přístup k údajům o stylu jízdy každého řidiče zvlášť a mohu tak snadno vyhodnotit co zlepšit a také na co se při školení zaměřit. Každý měsíc zveřejňujeme výsledky všech řidičů a toho nejlepšího odměňujeme.“
 
Výsledné hodnocení obsahuje informace o výkonu řidiče: celkovou známku, barevné označení (zelené, oranžové, červené), celkové pořadí a trend jeho stylu jízdy v průběhu času. Vedoucí vozového parku může obdržet tento report ve formátu PDF každý týden nebo měsíc a navíc ho si ho může kdykoli prohlédnout na svém smartphonu.
 
Tato nová funkce vychází z algoritmu speciálně vyvinutého značkou Renault Trucks na základě jejich 20. letých zkušeností v oblasti hospodárné jízdy. Kritéria hodnocení algoritmu neberou v potaz pouze spotřebu paliva, ale současně i další parametry, na které může řidič reagovat bez ohledu na zatížení vozidla, profil trasy nebo dopravní situaci. V rámci vozového parku pak hodnocení každého řidiče vychází z jeho individuálního stylu jízdy.
 
Systém měří efektivnost jízdy na základě tří hlavních kritérií:
-        předvídavost (využití setrvačnosti vozidla a brzdového pedálu)
-        správné využívání vozidla (délka jízdy v zelené zóně a v režimu „automat“ robotizované převodovky)
-        čas volnoběžných otáček motoru
 
Navíc, je v závěrečném hodnocení penalizováno také nesprávné použití režimu power nebo příliš mnoho přetočení robotizované převodovky Optidriver pokud je používána v manuálním režimu.
 
Nová funkce je součástí modulu Check bez dalších dodatečných nákladů a v rámci každé nové aktivace systému Optifleet. Pro dopravce, kteří již mají vybavena svá vozidla systémem Optifleet je jeho aktualizace automatická a zdarma.  Informace o aktualizaci se zobrazí na jejich portálu.
 
S touto novou aktualizací systému Optifleet rozšiřuje Renault Trucks svoji nabídku služeb s cílem umožnit zákazníkům další snižování spotřeby paliva jejich vozových parků a pomáhat řidičům ještě více využívat zásad hospodárné jízdy. Díky snadnému použití a vysoce komplexním reportům, mohou Optifleet jednoduše využívat dopravci, kteří chtějí zlepšit monitorování a spotřebu svých vozidel. Umožní i těm nejzkušenějším dopravním firmám v této oblasti být ještě více efektivní a operativní.  
 

Přečtěte si také

Back to top button