Silniční doprava

Do Německa raději i nadále s testem a registrací. Německé úřady a policie se dohadují o výklad

Od neděle 28.3. se mělo v praxi zohlednit přeřazení Slovenska, České republiky a Tyrolska do mírnější skupiny rizikových států, což mělo zmírnit opatření týkající se povinných testů na COVID. Jenže jak se ukázalo, výklad nařízení je nejasný a policie i nadále provádí na hranicích i ve vnitrozemí namátkové kontroly.

Jedním slovem chaos by se dala označit situace na hranicích s Německem. Vyplývá to z informací, které na své facebookové stránce zveřejnilo české sdružení dopravců ČESMAD Bohemia. „Až dnešní praxí na hranicích se ukazuje, že výklad německé strany je jiný, než jak jsme měli k dispozici. Podle instrukcí německé policie dále probíhají na hranicích kontroly testů u řidičů profesionální dopravy,“ píše se ve statusu ČESMAD Bohemia, který sdružení zveřejnilo v neděli (28.3.).

Vysvětlení tohoto kroku ze strany německé policie je takové, že pokud země ještě včera patřily mezi rizikové a řidič během posledních 10 dní byl v takové zemi, tedy na Slovensku, v České republice nebo v Tyrolsku, vztahují se na něj pravidla jako dosud, takže kromě registrace musí mít i negativní test ne starší 48 hod. „Chápeme, že změny v německém stanovisku způsobují problémy. Bohužel, v současnosti se na výkladu neshodnou ani samotné německé ministerstvo zahraničí a ministerstvo vnitra s německou policií. Ministerstva tvrdí, že je to tak, jak jsme psali v pátek, policie je proti. Rozhodně se údajně až zítra ráno. S tím bohužel nic neuděláme. Pevné nervy,“ napsal v neděli večer mluvčí ČESMAD Bohemia, Martin Felix.

ČESMAD dále informoval o tom, že se Centrální řídící tým snaží znovuzprovoznit testovací místa na hranicích, která se začala zavírat. „Zatím mám info, že D8 Krásný Les od 19h funguje, Hrádek by měl být otevřen od rána, Sv. Šebestián fungovat nebude, CŘT se snaží obnovit provoz na Rozvadově. Ve vnitrozemí stále platí ten metodický pokyn o přednosti řidičů – POZOR , je to žádost, ale věřím, že drtivá většina testovacích míst řidičům vstříc vychází.Velvyslanec v Berlíně se pokouší vyjednat nějakou úlevu, ale nelze s tím počítat. Situace se může měnit kdykoliv – i během dnešního dne nebo zítra ráno,“ informoval na Facebooku genrální tajemník Vojtěch Hromíř.

Přečtěte si také

Back to top button