Silniční doprava

Dopravu v rakouských i italských Alpách zaskočil sníh

Překvapivé a vydatné sněžení, které v noci na dnešek zasáhlo některé podhorské a horské části Rakouska, způsobilo četné dopravní problémy nejen na silnicích, ale i na železnici.

Mnoho obcí zůstalo bez elektřiny. V okolí Salcburku uvízly na trati tři rychlíky, z nichž nebylo možné cestující vyprostit. Obdobné problémy se objevily i v Jižním Tyrolsku v sousední Itálii, napsala agentura APA. Sněžilo hlavně v horských polohách, ale mokrý sníh padal také v tyrolské metropoli Innsbrucku. V Tyrolsku, Salcbursku a Korutanech sněžilo částečně i v polohách pod tisícimetrovou nadmořskou výškou, informoval dnes rakouský autoklub ÖAMTC. Brzy ráno se stalo mnoho dopravních nehod, protože řidiči ani vozy nebyli na sněhovou nadílku připraveni. V Tyrolsku byly uzavřeny silnice přes horské průsmyky Hahntennjoch a Timmelsjoch. 
    
Částečně nebyla sjízdná Grossglocknerská silnice. Na alpské silnici na hřebeni Silvretta a na několika dalších vysokohorských komunikacích začala platit povinnost sněhových řetězů. Silniční spojení mezi zimním střediskem Imst a Lešským údolím přes Hahntennjoch bylo v noci kvůli vydatnému sněžení přerušeno úplně. Uvolňovat silnice pomáhali místní hasiči, celkem bylo zapojeno 140 hasičů z 15 sborů a další dobrovolníci s pilami. Mokrý sníh dnes padal i v samotném Innsbrucku, na několika dálnicích kvůli rozbředlému sněhu vázl provoz. Brennerská železnice byla mezi Steinachem a nádražím Brenner na půldruhé hodiny uzavřena kvůli vyvrácenému stromu, jenž neunesl tíhu sněhu. Kvůli dalším popadaným kmenům nakonec železnice oznámila, že trasa zůstane uzavřena až do úterního rána. 
    
Od počátku horší situace na železnici se během dne vyvinula na Salcbursku. Již po 9:00 SELČ uvízl u Bad Hofgasteinu rychlík ze Salcburku do Klagenfurtu, protože na trať napadaly stromy přetížené sněhem a zpřetrhaly napájecí trolej. Na 80 cestujících z vlaku nemohlo být evakuováno, protože souprava zastavila v nepřístupném místě. Topení v uvízlém vlaku bylo napájeno ze záložních zdrojů, což „zabránilo úplnému vymrznutí vagonů, ale plný výkon topení neumožňovalo“, citovala APA železničního mluvčího. 
    
Kolem poledne uvízly na Salcbursku další dva vlaky s celkem 150 cestujícími. Postižen byl rychlík ze Salcburku do Innsbrucku a také expres Intercity Vídeň-Innsbruck. Také zde nebyla evakuace cestujících možná, vlaky stály na trati ve svahu mezi řekou Salzach a ochrannou zdí. Tyto vlaky byly vyproštěny kolem 15:00, uvedla APA.
    
Tyrolská energetická společnost oznámila, že zpřetrhané vedení nechalo 42 z celkem 279 obcí v této rakouské spolkové zemi bez proudu, což postihlo 22.000 domácností. Přes snahu opravářů bylo večer stále ještě 2500 domácností bez dodávek elektřiny. Na jižní straně Alp, v severoitalské Horní Adiži (Jižní Tyrolsko), uvízl vlak poblíž obce Perca (Percha) na trati zatarasené stromy popadanými pod tíží sněhu. Zde ale hasiči mohli vyvést cestující do bezpečí dříve, než byla trať uvolněna.
 

Přečtěte si také

Back to top button