Silniční doprava

Jak se volí Coach of the Year, anebo co zažijete jenom v Rumunsku

V minulém týdnu jsme přinášeli zkušenosti s jednotlivými adepty na vítězství v této prestižní evropské anketě. Nyní vás ale necháme nahlédnout do zákulisí akce, která se konala v rumunském Sibiu a jeho okolí. Kdo, a jak se vlastně volí? A co obnáší příprava takové velké akce. A jak se jezdí s autobusy v Rumunsku?

Vítěz ankety Coach of the Year se volí v rámci tzv. Euro Testu, a to vždy jednou za dva roky. Volba se pravidelně střídá s anketou Bus of the Year. Euro Test každý rok pořádá jiný porotce, letos padla volba na Rumunsko. 

Šest měsíců tvrdé práce 

Cely Euro Test obvykle probíhá pět dnů od pondělí do pátku. Jak nám prozradila Cristiana Sandolescu, rumunská porotkyně, přípravy celé akce zabraly víc než půl roku. V prvé řadě je nutné zajistit nějakého partnera z řad místních dopravců, který nabídne zázemí pro test a kde budou moci být zaparkovány autobusy. Pro tento účel padla volba na Sibiu, nacházející se v centrální části Rumunska. Jenže některé věci neovlivníte. Jako třeba to, když vám v den zahájení akce rozkopou hlavní příjezdovou cestu, a vy tak musíte najít alternativní plochu. 

Dále je třeba zajistit dlouhou dráhu, kde může německý kolega a porotce Sascha Boehnke provést měření zrychlení a brzdnou dráhu. Toto měření obvykle probíhá v pondělí, porotci se do místa konání akce sjíždějí většinou v úterý. 

Důležitý úkol je zajistit i ubytování, a to nejen pro porotce, ale i zástupce zúčastněných firem. Celkem to je kolem cca 50 lidí. 

Výběr je složitý 

Životní cyklus autobusu je výrazně delší než třeba u osobních aut, takže dát dohromady alespoň čtyři autobusy, což je jakési minimum, bývá poměrně náročné. V ideálním případě by nominovaný autobus měla být novinka, případně se může jednat o významnou modernizaci. V případě volby Coach of the Year by měl autobus samozřejmě spadat do kategorie III. A jelikož novinek není během dvou let opravdu tolik, mohlo se vedle klasických coachů jako je MAN Lion’s Coach, Setra S 531 DT, VDL Futura FHD2 135 co Volvo 9900 objevit Iveco Crossway Low Decker NP, což je spíš meziměstský autobus, který ale může plnit roli občasného „zájezďáku“. Ale i zařazení patrového autobusu už se může zdát nesmyslné. Jenže samotnou kategorii „pater“ dohromady nedáte.

Euro Test je rozdělený na dvě základní části – statickou, zahrnující marketingové a technické prezentace, a jízdní zkoušky. Ty se během dvou dnu různě střídají. Každý výrobce má na oba druhy prezentace 15 minut včetně dotazů porotců. 

Rumunské dobrodružství 

Letos byly jízdní testy rozdělené na dvě části. Ve středu se testovalo na okruhu dlouhém asi 40 km, který vedl jak po dálnici, tak po místních okreskách. A jestli si myslíte, že naše silnice jsou ve špatném stavu, zajeďte si do vnitrozemí Rumunska. Na druhé straně jsem mohl skvělé porovnat pérování jednotlivých autobusů.

Ve čtvrtek jsme s autobusy vyrazili směr hrad Bran, který posloužil jako předloha pro román Drákula. Co naplat, že tam kníže Vlado Drakula, předobraz upírské postavy, nikdy nežil, a ani samotný spisovatel Bram Stoker hrad nikdy osobně neviděl. Legenda žije a přitahuje houfy turistů. My jsme ale díky této návštěvě projížděli centrálním Rumunskem, kde se zastavil čas a kde se na úzkých prašných silničkách vyhýbaly naše mohutné naleštěné autobusy s nákladními vozy a koňskými potahy. Někdy to bylo opravdu umění se vyhnout tak, aniž bychom o sebe neštrejchli, nebo nestrhli elektrické vedení.  

Během dynamických zkoušek se dvojice porotců střídá za volantem. Každý si tak autobus vyzkouší jak coby řidič, tak i z pozice pasažéra. Coby cestující člověk neustále cestuje mezi sedačkami a zjišťuje komfort, výhled nebo hlučnost motoru či podvozku. 

Dlouhá diskuze 

V pátek se všichni porotci zavřou na celé dopoledne do zasedací místnosti a každý z nich řekne postřehy k jednotlivým autobusům. Osobně mám tuto část docela rád, protože je zajímavé sledovat, kdo si čeho všímá. Kolega z Polska například vždy spočítá, kolik sedaček má ve výhledu sloupek okna, nebo na kolik vyjde jedno sedadlo přepočteno z ceny autobusu. 

Porotci si během testování zapisují do tabulky hodnocení od 1 do 10 v cca 70 parametrech, jako jsou výhled, hluk, zavazadlový prostor, osvětlení, řízení atd.

Samotná volba je ale jednodušší. Porotce dá šest bodů vítězi, čtyři druhému, tři třetímu, dva čtvrtému a jeden bod poslednímu. Vítězem je logicky autobus s nejvyšším počtem bodů.

Kdo volí 

Porotu tvoří 22 novinářů z celé Evropy, kteří za sebou mají nějaké významné médium věnující se autobusům. Českou republiku třetí rok zastupuje Ing. Michal Štengl, šéfredaktor magazínu Transport a Logistika. Všichni porotci mají účast na akci povinnou (při opakované absenci jim hrozí vyloučení) a celou si ji hradí z vlastních nákladů. 

Vyhlášení vítěze v Bruselu 

Vítěz ankety Coach of the Year 2019 bude vyhlášený ve čtvrtek 17. října v rámci veletrhu Busworld v Bruselu. 

Text: Michal Štengl, foto autor a Sascha Boehnke

Přečtěte si také

Back to top button
Close
Close