Silniční doprava

Obchvat Třemošné,jenž měl být loni soudně uzavřen, je zkolaudován

Nový obchvat Třemošné u Plzně za necelou miliardu korun, který chtěli loni uzavřít kvůli údajnému hluku majitelé několika rodinných domů, je zkolaudován.

Občanské sdružení Orlík, které požaduje vybudovat protihlukovou zeď, kolaudační řízení nenapadlo. Bude se ale proti investorovi stavby, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), bránit civilní žalobou. Na hlavní trasu obchvatu už je čerstvě vydané kolaudační rozhodnutí, potvrdil dnes ČTK ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák. Zeď se momentálně žádný z možných investorů stavět nechystá. 

Přečtěte si také

Stavbu schvalovaly tři stavební úřady. Konkrétně hlavní trasu, která vede právě kolem rodinných domů členů sdružení, schvaloval Krajský úřad v Plzni. Objekty, které povolovala do trvalého provozu radnice v Třemošné, jsou také zkolaudované. U doprovodných komunikací na Záluží kolaudační řízení ještě pokračuje. Občanské sdružení kolaudační řízení nenapadlo a podle ŘSD už se proti schválení stavby nemůže odvolat. Právní zástupce sdružení Stanislav Němec dnes řekl, že do konce března podají civilní žalobu na ŘSD.

„Žalobu už máme připravenou, protože jsme ji měli podat poté, co soud nařídil předběžné opatření (zákaz provozu na obchvatu z loňského 30. června). Teď ji hodláme podat… Vidím to, že bychom ji podali do konce března u okresního soudu Plzeň-sever,“ uvedl. Důvodem je podle něj fakt, že hluk v místě neodpovídá poměrům, které tam byly do doby zprovoznění obchvatu. Podle starosty Třemošné Jaromíra Zeithamla se ale díky obchvatu snížil ve směru z Plzně na Most počet vozů projíždějících městem na třetinu.

Měření hygieniků ukázalo uvnitř Třemošné, která o obchvat usilovala 30 let, několikanásobně nižší hladinu hluku. Starostu prý udivilo to, že sdružení bude dále pokračovat v žalobách. „Protihlukovou stěnu zastupitelé definitivně odmítli 7. prosince,“ dodal. Většina obyvatel je podle něj se stavbou velmi spokojena, což potvrdilo i více než 1600 podpisů na petici proti stavbě stěny, které reprezentovaly přes polovinu voličů města. Občanské sdružení si loni v červenci vynutilo soudní rozhodnutí o uzavření nového obchvatu zprovozněného 28. června.

Soud nařídil stavbu dočasně uzavřít, což by způsobilo kolaps dopravy z Plzně na sever. Plzeňský kraj proto rychle nabídl, že městu dá 70 procent nákladů na stavbu požadované protihlukové zdi, zbytek měla uhradit Třemošná. Dotaci ale zastupitelé odmítli, protože město má důležitější investiční priority. ŘSD zeď nemohlo postavit, protože jeho měření nepotvrdilo překročení povolených hladin hluku. V září proto kraj nechal provést další nezávislé měření, které vyšlo ještě pod hodnotami ŘSD. Ředitelství má hotovou studii na stavbu stěny, která měla hluk mírně snížit. Studie je obecně platná a kdyby se někdo rozhodl, že chce ve stavbě zdi pokračovat, tak to není problém a my mu jí poskytneme, dodal Kuťák.
 

Přečtěte si také

Back to top button