Silniční doprava

Silničáři ve Zlínském kraji na jaře zahájí pět staveb za 40 mil.

Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) zahájí na jaře pět nových dopravních staveb.

Dokončeny jsou veřejné obchodní soutěže na jejich zhotovitele, náklady činí celkem téměř 40 milionů Kč. Za ně vznikne nová okružní křižovatka v Pohořelicích na Zlínsku, přestavěn bude most v Hovězí na Vsetínsku, nové mosty budou u Jankovic na Slovácku a v Komárně na Kroměřížsku a stavbaři také opraví silnici v Trnavě na Zlínsku. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jaroslav Drozd (ČSSD). 
    
Současná křižovatka v Pohořelicích je nepřehledná a nebezpečná. Kromě nové kruhové křižovatky zde stavebníci od dubna postupně upraví i navazující úseky silnic a vzniknou čtyři nové zastávkové pruhy pro autobusy. Náklady činí 6,9 milionu Kč, hotovo by mělo být v polovině července. V Hovězí se na mostě bude pracovat až do konce října. Náklady přesáhnou 11 milionů korun a zahrnují i úpravu silnice u návsi. Od 16. dubna do 24. července zde bude platit úplná uzavírka. 
    
Nový most vznikne mezi Traplicemi a Jankovicemi na Slovácku. Nynější je totiž ve špatném technickém stavu. Práce potrvají od 2. dubna do 30. července a vyžádají si 6,8 milionu korun. Nový most bude postaven i v obci Komárno. Současný pochází z roku 1940 a je také ve špatném stavu. Stavba začne v květnu a potrvá do konce září. Náklady dosáhnou 7,816 milionu. 
    
V Trnavě budou stavbaři pracovat od května do 9. srpna. Za 7,1 milionu Kč opraví silnici přes obec včetně odvodnění i úpravy mostu.ŘSZK letos hodlá zahájit celkem 19 staveb dohromady za 752 milionů korun, ze kterých má být v tomto roce prostavěno 408 milionů Kč. Hejtmanství ze svých prostředků uvolní 234 milionů, 174 milionů Kč získá z evropských dotací. S podporou evropských peněz počítá u čtyř staveb v čele s výstavbou jihovýchodního obchvatu Holešova na Kroměřížsku. Podle Drozda je však reálné, že se stávající seznam plánovaných staveb ještě rozšíří. 
    
Drozd uvedl, že v soutěžích se daří dosahovat výrazně nižší ceny, než s jakými počítají projekty. Proto lze podle něj předpokládat, že z ušetřených prostředků bude možné zahájit výstavbu dalších pěti až šesti staveb. „Na některé akce se totiž hlásí i více než 20 zájemců a vysoutěžená je až o třetinu nižší částka, než je rozpočtovaná,“ přiblížil Drozd a dodal, že rozhodnutí o případném zahájení dalších akcí padne nejpozději začátkem léta.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button