Zprávy

Velká poptávka po průmyslových prostorech v České republice pokračuje

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, publikovala nejnovější analýzu trhu průmyslových realit.

Na trhu nadále panuje velmi nízká míra neobsazenosti od 4 % a více než polovina prostor ve výstavbě již má své budoucí nájemce. Hlavním tahounem poptávky jsou výrobní podniky.

Trh pronájmu komerčních průmyslových realit byl i ve druhém čtvrtletí letošního roku pod silným tlakem poptávky, o čemž svědčí velmi nízké procento nepronajatých prostor, jež se drží pod úrovní 4 % již od poloviny minulého roku – aktuálně je na úrovni 3,7 %. Pronajato a předáno k užívání, nebo sjednán předpronájem (take-up), bylo 220 tisíc m2, což je o 14,3 % víc než v prvním čtvrtletí letošního roku. Celková aktivita na trhu za první a druhé čtvrtletí vzrostla o 15 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.

„Bezmála polovina poptávky ve druhém čtvrtletí roku 2018 po pronájmech velkých průmyslových prostor, přesněji 44 %, připadá na výrobní podniky, a to navzdory rekordně nízké úrovni nezaměstnanosti. Česko podle všeho zůstává atraktivním místem pro výrobu, nejspíše i proto, že rozdíl v tuzemských mzdách a platech v Německu se ve výrobní sféře od roku 2008 zásadně nezměnil. Řada podniků navíc využívá přesunu výrobních kapacit ke zvýšení míry automatizace a náhradě lidských pracovníků stroji,“ říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics v CBRE.

Přestože na trhu ve druhém čtvrtletí přibylo 170 tisíc m2 komerčních průmyslových prostor (celkově je v ČR k dispozici 7,4 milionu m2), je to o pětinu méně než v prvním čtvrtletí. Navíc schází zejména velké budovy nabízející přes 10 tisíc m2 – takových je v současné době v Česku jen sedm. Většina prostor ve výstavbě má své uživatele ještě před dokončením – v současné době se jedná přibližně o 60 %. Tuto skutečnost potvrzuje i největší transakce uzavřená ve druhém čtvrtletí – přednájemní smlouva na 24 700 m2, kterou uzavřela logistická společnost Europe Huajie Development s Panattoni Prague Airport II.

Přečtěte si také

Back to top button