Logistika a sklady

Elektromobily v terminálu DB Schenker ve švédském městě Skara budou jezdit na solární energii

DB Schenker instaloval solární články na střechu logistického terminálu ve švédském městě Skara, kde fotovoltaická technologie pomůže se zajištěním elektrické energie pro osvětlení budovy a nabíjení elektromobilů.

Terminál každoročně spotřebuje zhruba 650 000 kWh elektrické energie, zatímco solární články by měly vyrobit přibližně 248 000 kWh. To odpovídá roční spotřebě asi 12 běžných rodinných domů. Displej u vchodu do terminálu průběžně zobrazuje aktuální hodnoty generované elektrické energie.

Výkon solárních článků logicky záleží na tom, jestli svítí slunce – v zásadě ale jejich kapacita stačí na pokrytí energie, kterou spotřebuje osvětlení budovy a nabíjení nákladních elektromobilů. Ty se sice dobíjejí přes den, ale největší spotřebu má nákladní terminál v nočních hodinách, kdy solární články elektřinu nevyrábí. „Vzhledem k tomu, že vyrobenou nadbytečnou energii nemůžeme nijak skladovat, rozhodli jsme se přebytky energie posílat do rozvodné sítě. Předpokládáme, že investice se nám vrátí do deseti let,“ říká Marie Sjöholm, manažerka v divizi Schenker Property.

Přečtěte si také

Back to top button