Logistika a sklady

Globální ekonomika stále zpomaluje celkovou rychlost průmyslu

Nejžádanější globální maloobchodní prostory nadále vykazují meziroční prudký růst nájemného, a to navzdory pokračující hospodářské nejistotě.

Vyplývá to ze zprávy, jež vydalo oddělení maloobchodních služeb Colliers International. Zpráva Nejdůležitější údaje o globálním maloobchodu – léto 2012 se detailně zaměřuje na globální trendy a ukazatele výkonnosti maloobchodního trhu.
 
Klíčové závěry z průzkumu Colliers jsou:
Meziročně vyšší nájemné: Šetření Colliers ukázalo, že ze 129 dotazovaných předních maloobchodních lokalit 51 vykázalo v meziročním srovnání vyšší nájemné, u 49 stagnovalo a u 24 pokleslo (u 5 míst chyběly srovnatelné údaje).
– Velká konkurence mezi předními lokalitami: Pátá Avenue v New Yorku si podle průzkumu Colliers udržela první místo jako nejdražší maloobchodní ulice na světě. Do Top 10 dále patří Madison Avenue, tři ulice/čtvrti v Hong Kongu, stejně tak ty nejlepší maloobchodní místa v Londýně, Paříži, Curychu, Miláně a Sydney.
– Prudký růst mezi Top 10: Průměrné nájemné ve čtyřech z deseti maloobchodních lokalit meziročně vzrostlo o více než 30 procent v místních měnách. Maloobchodníci vstupující na nové trhy, a to jak na vyspělé tak i rozvojové, si stále častěji kvůli zajištění svého rizika vybírají stejnou jednu nebo dvě přední lokality, čímž vytváří větší konkurenci a dochází tak k nadměrnému růstu nájemného.
– Globální zpomalení: Nejlepší nákupní lokality se silnými základy zůstaly obecně odolnější, ale aktuální oslabení spotřebitelské poptávky ze strany bohatých zákazníků již začalo dopadat na tržby maloobchodníků a vše napovídá tomu, že v příštím roce dojde k jejich mírnějšímu růstu.
 
Ann Natunewicz, Národní ředitelka průzkumu trhu pro oddělení maloobchodních služeb Colliers International a hlavní autor zprávy, vysvětluje: „Z regionálního hlediska mají ulice v lokalitách, které vstoupily na trh v letech 2007-08, lepší ekonomickou pozici – Austrálie, Kanada a některé části východní Evropy zaznamenaly vyšší procento stagnujícího až vyššího nájemného, než ty trhy, které se s recesí vyrovnávaly pomaleji. Budeme tyto oblasti úzce sledovat, protože představují jedny z nejatraktivnějších destinací pro firmy uvažující o expanzi a investory hledající výnosy. I tyto lokality jsou však vystaveny oslabující spotřebitelské poptávce a pronikání e-commerce.“
 
Nedostatek vhodných a kvalitních maloobchodních prostor v nejvyhledávanějších obchodních ulicích je celosvětový problém. „Co se týká trendů do budoucna, vidíme jako nutnost, aby developeři v příštích letech zrenovovali a revitalizovali zastaralé i stávající prostory,“ říká Natunewicz. „Na několika prestižních ulicích, zejména v Číně a v regionu EMEA (Evropa, Středním Východ a Afrika) zaznamenáváme, že poptávka po maloobchodních prostorách převyšuje nabídku.“
 
Závěry této zprávy jsou založeny na výsledcích ročního průzkumu Colliers – Nejdůležitější údaje o globálním maloobchodu (duben 2012). Na obsahu zprávy se podílejí makléři a výzkumné týmy Colliers po celém světě, kteří poskytují data o trhu, komentují maloobchodní podmínky a přispívají odbornými názory na to, jak se bude trh vyvíjet v následujícím roce pro spotřebitele, maloobchodníky, pronajímatele a investory.
 
O Colliers International
Colliers International je jedním z předních celosvětových poskytovatelů realitních služeb. Působí v 522 kancelářích v 62 zemích světa a zaměstnává téměř 12 300 profesionálů. Jako dceřiná společnost FirstService Corporation (NASDAQ: FSRV; TSX: FSV and FSV.PR.U) nabízí zázemí silného finančního partnera a lokálního managementu, které klientům zaručí zodpovědné a iniciativní řešení jejich realitních potřeb. Colliers poskytuje řadu služeb jak uživatelům prostor, tak i vlastníkům a investorům, které zahrnují globální korporátní služby, prodeje a pronájmy nemovitostí, správu nemovitostí a asset management, projektový management, poradenství při prodeji/koupi hotelů, oceňování nemovitostí, hypoteční poradenství a průzkum trhu. Společnost The Lipsey Company a magazín National Real Estate Investor zařadily Colliers International na druhé místo mezi poskytovateli komerčních realitních služeb.
 

Přečtěte si také

Back to top button