Logistika a sklady

Hedvábná stezka – znovuzrození


Byla tady kdysi a je tady i dnes. Hedvábná stezka je nejstarší a nejdelší obchodní cestou světa, její historie se začala psát zhruba před dvěma tisíci lety. Zpočátku spojovala Čínu s říšemi střední Asie, někdy kolem roku 130 př. n. l. se prodloužila do starověkého Říma. A ten a spolu s ním postupně celá Evropa byl ohromen jemností hedvábí, jež dalo obchodní cestě jméno. Karavany ovšem z Říše středu vozily i koření, papír, porcelán, barviva, parfémy, drahokamy nebo léky. Opačným směrem putovalo hlavně sklo, tepané předměty, koně a otroci. V 15. století ale po mnoha problémech obchod postupně utichl.

Novou hedvábnou cestu představila Čína v roce 2013. Ambiciózní plán zahrnuje výstavbu přístavů, silnic a železnic k propojení Asie, Evropy a Afriky. Vedle pozemní části vedené z velké části po železničních kolejích, vzniká i námořní Hedvábná stezka, jež spojí čínské východní přístavy s Evropou. 

Přečtěte si také

„V současné době je do programu Hedvábné stezky zapojeno 126 zemí a 29 mezinárodních organizací, které se podílejí na jejím budování. Aktuálně využíváme severní a jižní cestu, která na trase z Číny do Evropy propojuje 50 měst v 15 evropských zemích. Končí ve východopolském terminálu Malaszewicze u hranic s Běloruskem, kde je hlavní evropský hub, z něhož zboží putuje do ostatních měst jako je Česká Třebová (hlavní terminál pro Českou republiku), Bratislava, Norimberk, Hamburk a další,“ popisuje David Knobloch, prokurista společnosti Geis Air+Sea CZ, a dodává: „Přeprava je organizována pomocí pravidelných spojů, a do konce roku 2019 se předpokládá uskutečnění 14 tisíc cest.“

Svůj terminál, byť menší, má také Praha a Bratislava. Bratislava je pak výchozím bodem pro zásilky mířící dál na Slovensko, do Rakouska, Maďarska, Rumunska, Chorvatska či do Itálie. „Vzhledem k pravidelnosti přepravy mohou naši zákazníci počítat s tím, že jejich zásilky dorazí do hubu v České Třebové v ideálním případě dokonce už za 14 dnů,“ zdůrazňuje Knobloch.

Přepravní servis má aktuálně roční kapacitu 100 000 TEU (Twenty-foot equivalent unit – 20’ kontejner je základní měrná jednotka v celokontejnerové přepravě). „Již nyní se ale počítá s jeho zvýšením až na 300 000 TEU ročně,“ říká David Knobloch a přidává jedno porovnání:

Jako modelový příklad uvádíme přepravu palety o rozměrech 120x80x100cm a váhy 500 kilogramů z čínské Šanghaje do Prahy.

Pokud budeme porovnávat leteckou ekonomickou a železniční přepravu, tak se bavíme „jen“ o úspoře zhruba pět až sedm dní ve prospěch letecké a to díky neustále se zrychlujícímu servisu železniční přepravy. Cena za leteckou přepravu ale bude o 60 až 70 procent vyšší.

U námořní přepravy je rozdíl v čase asi 20 dní ve prospěch železniční, ale nákladově vychází námořní přibližně o 85 procent levněji v závislosti na sezóně.

 

Přečtěte si také

Back to top button