Logistika a sklady

P3 Logistic Parks navazuje na vynikající výsledky z roku 2015 a zvyšuje objem výstavby

Společnost P3 Logistic Parks, vlastník, developer a správce průmyslových nemovitostí s celoevropskou působností, v roce 2016 pokračuje v loni započaté výstavbě téměř 220 000 m2 skladových ploch, a to ve čtyřech zemích Evropy.

Díky tomu se v roce 2016 minimálně zdvojnásobí celkový objem výstavby z roku 2015, který činil 113 000 m2.
 
Většina nových prostor je již předpronajata a je budována pro zákazníky na základě modelu Build-To-Suit (BTS), a to včetně nového logistického centra pro společnost PSA Peugeot Citroën v parku P3 Niedersachsenpark na severozápadě Německa. Ve vybraných případech, například v České republice, se společnost v důsledku vysoké poptávky stále více soustředí na výstavbu skladových prostor bez předem sjednaného nájemce.  
 
Růst v oblasti nové výstavby navazuje na vynikající výsledky P3 v roce 2015, který byl vůbec nejintenzivnějším obdobím společnosti od jejího založení v roce 2001.
 
V průběhu roku 2015 společnost v rámci svého evropského portfolia o rozloze 3 miliony m2 nově pronajala téměř 407 000 m2 a uzavřela smlouvy o prodloužení nájmu u více než 405 000 m2. Míra obsazenosti výrazně rostla napříč celým portfoliem, a to z 89 % na konci roku 2013 na 91 % v prosinci 2014 a dále na 93 % na konci minulého roku. Společnost dosáhla 100% obsazenosti v Německu, v Itálii, v Rumunsku a na Slovensku.
 
P3 se nyní nachází ve vhodné pozici k realizaci dalšího růstu, kdy se může opřít o stabilní tvorbu cash flow a vynikající návratnost kapitálu. Nadále bude tedy usilovat o nákup dalších ploch k výstavbě nových parků i o získání dalších strategicky umístěných portfolií v rámci celé Evropy. Již v lednu tohoto roku se společnosti, v návaznosti na tuto strategii, podařilo získat pozemky o rozloze 107 000 m2 v Dolním Bavorsku, kde hodlá vybudovat nový logistický areál P3 Gottfrieding o výměře 55 000 m2.
 
Společnost P3 zaznamenala rychlou expanzi na počátku roku 2015, kdy v Polsku a Rumunsku koupila portfolio o rozloze 467 000 m2. Spolu s dřívějšími akvizicemi tak za 18 měsíců téměř zdvojnásobila svoje portfolio. Díky tomu zvýšila svou zákaznickou základnu z 98 na více než 300 firem v devíti zemích a svůj interní tým rozšířila ze 48 na více než 110 zaměstnanců.
 
„Na výsledky P3 v roce 2015 jsme hrdí a těšíme se na další dynamický rozvoj, s jakým jsme zahájili letošní rok,“ uvedl generální ředitel P3 Ian Worboys. „Začátek tohoto roku se nesl ve znamení velké stavební expanze – 11 budov ve čtyřech zemích je rozestavěno, disponujeme povoleními k výstavbě logistických prostor o výměře přesahující 1,3 milionu m2 a čeká nás řada nových dohod v oblasti Build-To-Suit. Věříme, že díky tomu upevníme naši strategickou pozici a budeme tak nejen schopni nadále reagovat na zvýšenou poptávku nájemníků, ale také dosáhneme udržitelného růstu.“
 
„V průběhu roku 2015 náš tým prokázal schopnost úspěšně zapojit nové členy týmu i integrovat jednotlivé objekty do firemního portfolia,“ dodal Worboys. „Dobrým příkladem je portfolio v Polsku a Rumunsku, které jsme získali na začátku roku 2015. Za necelých 12 měsíců jsme dokázali dané objekty začlenit do našeho portfolia, podařilo se nám prodloužit významný počet nájemních smluv, výrazně navýšit obsazenost na 97 % a uzavřít smlouvu se společností Carrefour na výstavbu logistického centra o výměře 81 000 m2 v rámci parku P3 Bucharest.“
 
Kromě pokračujícího geografického růstu a rozvoje se P3 zaměřuje také na rozšiřování funkčnosti a možností skladů. „Společnosti stále více využívají své skladové prostory jako místo pro obchodní logistiku, showroom a retailovou prodejnu pro veřejnost pod jednou střechou,“ řekl Worboys. „To u budov a parků, které poskytujeme, vede k odlišným požadavkům. Vždy se snažíme vybudovat si s našimi zákazníky pevné vztahy a usilujeme o to, abychom co nejlépe porozuměli jejich podnikání, proto s nimi úzce spolupracujeme a zajišťujeme tak flexibilitu a všestrannost, kterou ve využívaných prostorách potřebují ke svému úspěchu a dalšímu rozvoji.“
 
P3 patří rovněž k průkopníkům v oblasti zavádění inovativních technologií do výstavby nových budov, jejichž cílem je snížení dopadů na životní prostředí a zajištění významných úspor provozních nákladů na straně zákazníka. V červenci roku 2015 společnost dokončila sklad „nové generace“ o výměře 46 230 m2 pro firmu ID Logistics v parku P3 Mszczonów. Tento sklad umožňuje dosáhnout značných úspor energie, zejména u osvětlení, a dále snížit spotřebu vody.  Nový sklad na míru (BTS) o výměře 40 000 m2 pro společnost VF Corporation v parku P3 Prague D8 získal certifikát BREEAM „Very Good“. P3 mimoto buduje sklad o rozloze 20 000 m² v parku P3 Niedersachsenpark pro společnost PSA Peugeot Citroën, jehož součástí jsou například dřevěné nosné střešní konstrukce, energeticky úsporné opláštění, inteligentní osvětlení, solární ohřev vody a stanice pro dobíjení elektromobilů.
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button