Logistika a sklady

Pravidelná silniční přeprava do Zakavkazských republik

Ne každý speditér se může pochlubit tím, že dokáže po silnici přepravit paletu či balík do Arménie, Gruzie nebo Ázerbájdžánu.

Důvodem je nejen špatná dopravní dostupnost, ale i to, že Zakavkazsko bylo dlouho opomíjeným koutem mezi Evropou a Asií. DSV Road od konce roku 2012 nabízí svým zákazníkům odjezd sběrného kamionu do Zakavkazských republik z terminálu v Dobrovízi v blízkosti Ruzyňského letiště.
 
V oblasti kusových přeprav (jednotlivé balíky nebo palety) byla až donedávna jedinou rozumnou možností letecká přeprava, která je vhodná zejména v případech, kdy je potřeba doručit zboží v řádu několika málo dní za cenu vyšších přepravních nákladů. Doba přepravy po silnici z terminálu v České republice na terminál v Tbilisi, Jerevanu nebo Baku se pohybuje kolem 10ti dní. Když k tomu připočítáte čas potřebný na svoz zásilky na terminál, její rozvoz a možné průtahy na hranicích, dostanete se na zhruba 15ti denní přepravní čas. V současné době odjíždí kamion DSV na Kavkaz 2x – 4x měsíčně.  Výhodou tohoto způsobu přepravy je jednoznačně jeho ekonomičnost. Díky naším partnerům můžeme českým exportérům nabídnout znalost místního prostředí a tudíž profesionální vyřízení i např. celních záležitostí a pojištění přes vlastní DSV pojišťovnu.
 
Jak si stojí v současné době export českých firem?
Už dávno není pravda, že by byl obchod mezi Českou republikou a Jižním Kavkazem nevýznamný. Podle dat Českého statistického úřadu činil celkový obrat zahraničního obchodu v minulém roce téměř 35 miliard, což je více než dvacetinásobek oproti roku 2002. Největší část obratu (92%) tvoří vzájemný obchod s Ázerbájdžánem. Současné možnosti pro české dodavatele jsou zde při modernizaci železniční sítě, chemických a petrochemických komplexů. Dále pak v oblasti spotřebního zboží, zejména potravinářského, v souvislosti se vstupem společnosti Carrefour do Arménie či při výstavbě nové trasy metra v gruzínské metropoli Tbilisi.
 

Přečtěte si také

Back to top button