Logistika a sklady

Prologis pro Raben Group, v srdci Slezska

Již v polovině roku 2020 se poskytovatel komplexních logistických služeb přesune do kancelářských a skladových prostor na míru s celkovou plochou 50 000 metrů čtverečních. Tato významná investice představuje dosud největší transakci na trhu slezských logistických nemovitostí roku 2019.

V centru Horního Slezska
Lokalita je pro společnost Raben klíčová, proto se park nachází v srdci slezské zástavby. Nizozemská společnost zde nemá zájem jen provozovat své podnikání, chce se v regionu i zabydlet. Budova nabídne zhruba 450 pracovních míst včetně 340 pozic pro zaměstnance skladů, kteří se budou střídat ve třech směnách. Součástí nové budovy se dále stanou i třípodlažní kancelářské prostory typu open space s plochou 2 100 metrů čtverečních, v nichž bude působit 110 zaměstnanců, s pohodlnou konferenční místností a kavárnou. „Jsme rádi, že náš proaktivní přístup vyústil v tak zajímavý a jedinečný projekt,” řekl Piotr Brycki, manažer pronájmů Prologis pro Polsko.

Transakci zprostředkovala společnost Colliers International. „S naším zákazníkem jsme na výběru pozemku úzce spolupracovali. Brali jsme ohledy také na požadavek suchého skladování a kontrolu teploty v budově. Jde o letošní dosud největší transakci v sektoru logistických nemovitostí na území Slezska,“ vysvětluje Maciej Chmielewski, senior partner a manažer logistického a průmyslového oddělení Colliers International.

Postaveno na míru
Projekt je skvělým příkladem stavby na míru, navržen byl totiž tak, aby plnil specifické potřeby a funkce. Administrativní budova tak například bude u vstupu propojena se skladovacími prostory s vysokými regály (12,4 metrů). Úložiště palet je také optimalizováno: nachází se mimo frekventované zóny, a to venku, ve speciálně zřízeném zázemí.

Vzhledem ke svému primárnímu účelu užití především pro uchování a manipulaci s balenými potravinami byl sklad navržen tak, aby disponoval LED osvětlením, zónou s regulovanou teplotou (14-18 °C) a chladicím zařízením. Pro optimalizaci skladových procesů byla posunuta první řada sloupů v hale, zatímco regály a vysokozdvižné vozíky jsou automatizovány prostřednictvím uzavřené indukční smyčky. Celý prostor bude vyhovovat požadavkům NFPA.

Ekologická řešení = úspory
Prologis Park Ruda Śląska splňuje nejpřísnější parametry udržitelné výstavby. Stejně jako všechny nové budovy společnosti Prologis projde i systémem akreditace BREEAM na úrovni „Very Good“.

Budova bude vybavena záložními generátory elektřiny schopnými pokrýt 120 procent potřebné energie, vlastní kotelnou na plyn pro vytápění kanceláří a implementovány v ní budou i prvky zohledňující sociální a ekologickou udržitelnost. Například větší možnosti přirozeného světla sníží náklady na energii a zároveň pomůže zvýšit spokojenost zaměstnanců. Díky opatřením pro úsporu energií, bude nejen menší ekologická stopa budovy, ale také nižší provozní náklady. Proběhne rovněž implementace řešení pro správu a údržbu budovy, jako je inteligentní měření, které umožňuje řídit a monitorovat energetickou spotřebu prostřednictvím mobilního telefonu odkudkoli na světě.

Od počátku inovativní
Podobně jako budovy v Lodži a Poznani byl i Prologis Park Ruda Śląska navržen s pomocí technologie BIM (Building Information Modeling), jež umožňuje zástupcům společnosti Raben prohlídku jejich prostor ještě před zahájením výstavby. Díky 3D modelování a databázi všech informací souvisejících se stavbou mohou být podněty a plány zhodnoceny na základě promítnutí namísto technických výkresů. Prostřednictvím BIM jsme dokázali projektovat budoucí budovu v celé její kráse před samotným zahájením jejího vzniku a představit plánovaná řešení tak, abychom zajistili, že plně uspokojí všechny požadavky zákazníka.

„Raben Group expanduje ve Slezsku již po několik let. Otevření dalšího distribučního centra v lokalitě Ruda Śląska posiluje naši přítomnost v oblasti a dokazuje, jak důležitá pro nás je.. Kromě čistě ekonomických faktorů hrál při transakci zásadní roli i spolehlivý přístup společnosti Prologis – ta chápe náš obchodní profil a je otevřena našim požadavkům. Prologis nabízí komplexní poradenství a jasnou sdílenou vizi. Tyto kvality lze jen obtížně kvantifikovat nebo zobrazit v grafu, přesto jsou při výběru správného partnera klíčové,“ řekl Marek Zychla, generální ředitel společnosti Raben Real Estate Poland.

Prologis Park Ruda Śląska vzniká na pozemku o rozloze 30 hektarů v okrese Kochłowice spadajícím pod město Ruda Śląska. Místo se nachází hned vedle dálnice A4 a 10 kilometrů od dálnice A1. Celková plánovaná zastavěná plocha parku bude téměř 125 000 metrů čtverečních.

Přečtěte si také

Back to top button