Logistika a sklady

Roste zahraniční obchod, v říjnu se přepravilo o 17 % zásilek více než v září

V září došlo k výraznému nárůstu zahraničního obchodu České republiky.

Podle údajů Českého statistického úřadu meziročně stoupl dovoz o 7,2 %, a vývoz dokonce o 8,3 %. Výsledný přebytek zahraničního obchodu tak činil 35,1 miliardy korun. Navýšení vývozu a dovozu registrují také přepravní společnosti. Podle manažera mezinárodních přeprav Geis CZ Karla Klimeše zaznamenal zahraniční obchod ještě výraznější nárůst objemu přepravovaného zboží také v měsíci říjnu:

„V letošním roce registrujeme v České republice průměrný meziroční nárůst mezinárodní přepravy o 19 %. Za poslední 3 měsíce se přitom zvýšil meziroční nárůst množství přepravovaného zboží mezi Českou republikou a zahraničím dokonce na 30 %, nejvýrazněji se to projevilo u Francie a Německa. Objem mezinárodní dopravy od poloviny srpna vytrvale stoupá. V říjnu se oproti září zvýšil o dalších 17 %.

Nejvíce zásilek se přepravuje do členských států Evropské unie. Na prvních příčkách jsou sousedící státy Německo, Polsko a Slovensko. V meziročním srovnání roste nejvíce obchod s Francií, Švýcarskem, Německem a Slovenskem, kde pozorujeme navýšení přepravy o 40 až 45 %.“

 

Přečtěte si také

Back to top button