Testy autobusů

Neoplan Cityliner získal titul Coach of the Year 2022

Mezinárodní porota Bus & Coach rozhodla, že držitelem titulu Coach of the Year 2022 je Neoplan Cityliner. V tradičním Euro Testu porazila Setru S 511 HD, VDL Futura FDD2 a Volvo 9700 DD.

V září porota pořádala každoroční Coach Euro Test v Bledu,  v jednom z nejúžasnějších míst ve Slovinsku. Test organizoval slovinský časopis Transport & Logistika, v jehož čele je člen poroty Goran Kekic. Letos přišly na řadu zájezdové autobusy a do výběru se dostaly čtyři uchazeči: dva dvoupatrové modely VDL Futura FDD2 a Volvo 9700 DD a dva klasické coache Neoplan Cityliner C a kompaktní Setra S 511 HD.

První den čtyřdenního testu Coach Euro byl vyhrazen pro akceleraci, měření brzd a hluku, další dva dny následovala dlouhá testovací jízda po slovinských dálnicích a místních komunikacích. Celkem autobusy urazily téměř 900 kilometrů. Členové poroty mohli vyzkoušet všechny čtyři zúčastněné trenéry v různých jízdních situacích, a to jak v roli řidiče, tak i cestujícího. Poslední den byl po podrobných diskusích a hlasování vyhlášen vítěz – Neoplan Cityliner.

Podívejte se video z letošního Euro Testu

Aktuální generace Citylineru je na trhu 15 let, nedávno aloe byla kompletně modernizována. A to jak z hlediska hnacího ústrojí, prostoru pro cestující, pracoviště řidiče, přibyly i nové asistenční systémy. U příležitosti 50. výročí modelu Neoplan připravil speciální sérii s názvem Platin. Hnací ústrojí přesvědčí výkonem a hladkým chodem – 12litrový vznětový motor MAN D26 byl tentokrát kombinován s automatickou převodovkou ZF EcoLife 2, která poskytuje vynikající odezvu a velmi pohodlnou jízdu, a to i přes pouhých šest převodových stupňů. Je ideální pro náročné jízdy po prudších silnicích a v městském provozu a snadno si poradí i s dálnicí.

„Platinová edice Neoplanu Cityliner na nás udělala dojem nejen svými ekonomickými parametry, zamlouvala se nám i svou dynamikou a ovladatelností,“ řekl prezident poroty Tom Terjesen. Nejnovější generace Neoplanu Cytyliner byla uvedena v roce 2006, a již tehdy ohromovala svým nezaměnitelným designem „sharp cut“ inspirovaným modelem Starliner. Cityliner, dostupný ve třech délkách, se i díky své vynikající kvalitě brzy zařadil mezi nejoblíbenější autobusy v Evropě. „Design byl určitě jedním z mnoha bodů, které nám jasně ukázaly, že Neoplan Cityliner si plně zaslouží ocenění Coach of the Year,“ říká prezident poroty Tom Terjesen.

Mezinárodní porota Bus & Coach čítá 22 členů z celé Evropy. Srovnávací testy se pořádají od roku 1989, a to na různých místech Evropy. Úkolem poroty je najít nejlepší autobus, autokar nebo minibus roku. Práce, kterou porota dělá, je důležitá nejen pro autobusový průmysl, ale také pro zákazníky. Porotci hodnotí pohodlí a bezpečnost řidičů, na autobusy se dívají i pohledem cestujících, důležitý je také obchodní aspekt pro majitele a provozovatele.

Back to top button