Zprávy

Federal-Mogul zahajuje provoz nové zkušební laboratoře frikčních materiálů v Brně

Nové technické centrum slouží významným evropským výrobcům vozidel.

Federal-Mogul Motorparts, divize společnosti Federal-Mogul Holdings Corporation, otevřela v Brně novou zkušební laboratoř frikčních materiálů o rozloze 2 000 m2 jako součást své světové sítě výzkumu a vývoje (R&D). Nová zkušební laboratoř hraje důležitou roli při vývoji frikčních materiálů. Technické centrum již začalo testovat komponenty pro několik významných evropských výrobců vozidel.
 
Federal-Mogul Motorparts je přední světový dodavatel celé řady automobilových dílů včetně stěračů, frikčních (třecích) součástek a dílů odpružení. Nové technické centrum v Brně je po výrobním závodě v Kostelci nad Orlicí druhým důležitým pracovištěm společnosti v České republice.
 
„Výzkum a vývoj je nezbytný pro udržení vůdčího technologického postavení  na trhu frikčních materiálů a je klíčovým prvkem naší strategie jak pro výrobu originálního vybavení (OE), tak pro zásobování náhradními díly,“ vysvětluje dr. Heribert Schumacher, Vice President Engineering & Technology Braking, Federal-Mogul Motorparts a dodává: „Díky umístění našeho centra v Brně jsme schopni našim zákazníkům zajistit ještě lepší technickou podporu v celém regionu.“
 
Hlavním úkolem centra je testovat a dále vyvíjet frikční materiály společnosti Federal-Mogul Motorparts, pod kterou spadají značky jako Ferodo®, Jurid® a Beral®, které se montují téměř do všech známých osobních i nákladních automobilů.
 
V návaznosti na investici, která jen v letošním roce přesáhla více než jeden milion dolarů (25 miliónů Kč), provozuje v současné době technické centrum čtyři dynamometry, které se používají k testování a validaci třecích materiálů a brzdových produktů, jakými jsou brzdové destičky nebo obložení. Do konce roku se počet strojů zvýší na osm. Pro společnost Federal-Mogul Motorparts to znamená výrazné zvýšení testovací kapacity. Celosvětově provozuje společnost osm testovacích center v Evropě, Severní Americe a Číně pro výzkum a vývoj frikčních materiálů, které splňují jak požadavky zákazníků, tak i nejnovější zákonné požadavky.
 
„Brněnské centrum je klíčem k úspěchu společnosti,“ říká Tomáš Soudek, manažer testovacího centra. „Brno má výbornou geografickou polohu,  díky níž může významně podporovat mnoho našich velkých zákazníků a zároveň efektivně spolupracovat s naším výrobním závodem v Kostelci nad Orlicí. Věříme také, že v České republice je dostatek vysoce kvalifikované a vzdělané pracovní síly, která nám pomůže k neustálému zlepšování technického centra,“ dodává.
 
Nová zkušební laboratoř neustále roste i co do počtu zaměstnanců. Očekává se, že se jejich stav bude zvyšovat až do konce roku, společnost se aktivně snaží zaměstnávat místní pracovníky. Centrum se současně snaží i o propojení s VUT v Brně. Momentálně umožňuje praxi dvěma studentům strojního inženýrství.
 
Federal-Mogul Motorparts provozuje v celé Evropě jedenáct závodů na výrobu brzdových komponent a stěračů pro zákazníky OE i pro nezávislý trh s náhradními díly. Společnost má v České republice důležitý výrobní závod v Kostelci nad Orlicí, 150  kilometrů východně od Prahy, v němž více než 600 zaměstnanců ročně vyrobí téměř pět miliónů součástek, jako jsou brzdové destičky pro osobní automobily, brzdové obložení pro nákladní automobily a speciální železniční brzdové obložení.             

Přečtěte si také

Back to top button