Letecká doprava

Airbus v nových objednávkách dále zvýšil náskok před Boeingem

Evropský výrobce letadel Airbus získal za deset měsíců letošního roku 1372 objednávek na nová letadla.

To je třikrát více než ve stejném období loni a dvaapůlkrát více, než získal konkurenční americký Boeing. Ten za leden až říjen ohlásil 538 nových objednávek. Při započtení zrušených objednávek počet čistých objednávek Airbusu činil 1231. U Boeingu počet čistých objednávek činil 428. 

    
Airbusu se daří hlavně díky nové verzi úzkotrupého modelu A320neo. Proti svému předchůdci má nový model o 15 procent nižší spotřebu, což je v době vysokých cen paliv pro letecké firmy velké lákadlo. Prodej modelu, který má začít létat v roce 2015, již překonal 1000 kusů. 

    
Boeing minulý týden představil svůj modernizovaný úspornější model 737 MAX, který má být hlavním konkurentem A320neo, a doufá, že se mu podaří Airbus brzy dohnat. Analytici však upozorňují, že Boeing zaspal a mnoho aerolinií, které chtěly úspornější verze, již učinilo objednávky u Airbusu. Modely A320 a 737 jsou nejlépe prodávanými modely obou firem a tvoří páteř flotily většiny aerolinií. Airbus dodal, že od ledna do října dodal odběratelům 418 letadel. Za celý rok má v plánu dodal 520 až 530 letadel. Výrobci dostávají při dodání zaplacenou hlavní částku z dohodnuté ceny.
 

Přečtěte si také

Back to top button