Letecká doprava

Emirates podepsala s Rolls-Royce historickou objednávku

Největší zakázka pro společnost Rolls-Royce na dodání motorů typu Trent 900 včetně servisu a údržby.

Emirates, globální společnost podporující obchod a podnikání, oznámila historickou objednávku v hodnotě $9,2 miliardy (€8,7 miliard) na dodání motorů typu Trent 900 od společnosti Rolls-Royce včetně servisu a údržby. Motory budou využity k pohonu 50 Airbusů A380 objednaných Emirates na Dubaj Air Show v roce 2013.
 
Letadla budou postupně uváděna do provozu od roku 2016. Smlouva, jež je součástí investic Emirates ve Velké Británii a kontinentální Evropě, představuje historicky největší smlouvu pro Rolls-Royce a zároveň je jednou z největších exportních zakázek pro společnost sídlící ve Velké Británii vůbec.
 
Partnerství je významným milníkem pro výrobní letecký sektor v regionu a zajistí pracovní místa v rámci dodavatelského řetězce Rolls-Royce od Bristolu až po Skotsko. Také posílí obchodní vazby mezi Velkou Británií a Spojenými arabskými emiráty a dále podpoří bilaterální obchod, jehož hodnota se odhaduje na $13,4 miliardy (€12,7 miliard) v roce 2013(1).
 
Tim Clark, prezident Emirates Airline, řekl: „Rolls-Royce je pro Emirates klíčovým partnerem. Jsme ohromeni přístupem společnosti neustále zlepšovat provozní a ekonomickou výkonnost motoru Trent 900. Tato zlepšení se stala rozhodujícím faktorem pro výběr tohoto motoru pro našich 50 letadel typu A380.
 
Toto oznámení je významné nejen proto, že stmelí partnerství mezi Emirates a Rolls-Royce, ale také proto, že bude mít dlouhodobý ekonomický dopad na výrobní letecký sektor ve Velké Británii a kontinentální Evropě.“ John Rishton, výkonný ředitel společnosti Rolls-Royce, řekl: „Úspěch, kterého Emirates za posledních třicet dosáhla, je neobyčejný. Jsem rádi, že jsme mohli být jeho součástí a od roku 1996 pohánět letadla Emirates. Jsme potěšeni, že Emirates opět projevila důvěru v naši technologii a uskutečnila největší objednávku v naší historii.“
 
„Tento rok oslavíme 10. výročí od prvního letu A380 a rádi bychom pogratulovali Emirates, že i nadále využívá letadel A380 a počítá s nimi v rámci svých růstových plánů. Letoun byl navržen, aby pomohl vedoucím světových leteckým společnostem, jako je Emirates, růst a zvyšovat zisky,“ řekl Fabrice Brégier, prezident a CEO společnosti Airbus, „pokračujeme ve vývoji inovativních řešení, abychom zlepšili již tak neporazitelnou ekonomickou výkonost letadla A380. Letadlu předpovídáme světlou budoucnost, jelikož zůstává nejlepším řešením pro udržení růstu letecké dopravy.“
 
Investice Emirates do Airbusu A380 měla významný dopad na ekonomiku ve Velké Británie i dalších částí Evropy. Nedávná výzkumná zpráva Frontier Economics zjistila, že v letech 2013/14 investice Emirates do A380 vytvořila 7 000 pracovních míst ve Velké Británii rovnající se příspěvku do HDP Velké Británie v hodnotě $630 milionů (€595 milionů). V rámci celé EU je odhadováno, že Emirates objednávkou 140 letadel A380 vytvořila 41 000 pracovních míst, což představuje ekvivalent k $3,6 miliardám (€3,4 miliard) HDP. A380 je centrem růstové strategie Emirates.
 
V současné době má Emirates v provozu šedesát A380 a dalších 80 objednáno, což z Emirates dělá největšího kupce tohoto letadla. Od uvedení na trh v roce 2008 společnost přepravila na křídlech A380 více než 36 milionů pasažérů. Přepravování zákazníků z celosvětově nejvytíženějších letišť tímto letadlem významně přispělo k zefektivnění provozu Emirates. Letadlo také svými kultovními produkty, jako je palubní salonek, pomáhá Emirates v poskytování jedinečných špičkových služeb, jež si zákazníci se značkou spojují. 
 
Navíc kromě příspěvku do britské ekonomiky prostřednictvím programu A380 hraje Emirates klíčovou roli v poskytování mezinárodních letových spojení do druhotných měst. Emirates provozuje unikátní letecká spojení do Dubaje z Newcastlu, Birminghamu, Manchesteru a Glasgow a dalších 83 unikátních spojení s jedním přestupem mezi těmito městy a Afrikou, Asií a Austrálií. Tato spojení umožňují obchod a tok investic mezi regiony VB a klíčovými rostoucími trhy v zámoří, což pozitivně ovlivňuje přímé zahraniční investice (PZI) a podporuje rozvoj regionálních center.
 
Emirates v současné době provozuje 16 denních letů z VB, přičemž 9 z nich je obsluhováno letadlem A380, konkrétně je vypravováno 5 denních linek z Londýna z letiště Heathrow, dvě denní linky z Londýna z letiště Gatwick a dvě denní linky A380 z Manchesteru. 
 

Přečtěte si také

Přečtěte si také

Back to top button