Letecká doprava

IATA chce do sporu o emisní povolenky zapojit organizaci OSN

Globální letecké společnosti chtějí, aby se sporem o emisní povolenky začala zabývat Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

Ta je organizací OSN a podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) je v jejích silách zabránit tomu, aby spor přerostl v obchodní válku. Do ostrého sporu se dostala především Čína s Evropou. 
    
Spor vznikl v reakci na požadavek Evropské komise, která k nákupu emisních povolenek začala nutit všechny světové aerolinky, jejichž letadla přistávají v zemích Evropské unie. Nesouhlas s požadavkem, aby se do obchodování s povolenkami zapojily také americké aerolinky, daly už dříve najevo Spojené státy. Čína před několika dny uvedla, že svým aerolinkám zakázala zapojit se do systému obchodování s povolenkami. Evropskou komisi tím ale nijak neoblomila a Brusel trvá na původních požadavcích. Aerolinky se jimi měly začít řídit hned od začátku roku.
 
Současný stav je takový, že aerolinky se řídí každá jiným nařízením a v pravidlech je chaos. “Je to situace, kterou nelze tolerovat,“ řekl v rozhovoru s agenturou Reuters generální tajemník organizace IATA Tony Tyler. „To se pochopitelně musí vyřešit, takhle to nemůže pokračovat,“ dodal. Aerolinky už evropské orgány vyzvaly, aby nově spuštěný systém obchodování s emisními povolenkami zastavily a začaly jednat s organizaci ICAO o jiném řešení.
 
„Já samozřejmě velmi doufám, že kvůli tomuto sporu jsme se nedostali na pokraj obchodní války a že nakonec převáží rozumnější argumenty,“ dodal Tyler. Aerolinky podle Tylera čeká další náročný rok a především v Evropě nelze vyloučit, že některý letecký dopravce nezbankrotuje. Hodně bude záležet na tom, jak si západní Evropa poradí s vleklou dluhovou krizí. 
    
ICAO je mezivládní odbornou organizací OSN, která vypracovává doporučení a směrnice pro leteckou navigaci a využití letadel, dispečerské služby nebo provoz na letištích. Organizuje spolupráci při bezpečnosti letů na mezinárodních leteckých linkách a poskytuje technickou pomoc rozvojovým zemím při budování civilního letectví. ICAO sídlí v Montrealu, jejím členem je 190 zemí včetně České republiky.
 

Přečtěte si také

Back to top button