Letecká doprava

Maďarské aerolinie Malév zastavily veškeré lety, nemají peníze

Maďarská letecká společnost Malév zastavila provoz a zrušila všechny lety. Důvodem je špatná finanční situace.

 Malév již působí v mimořádném režimu ochrany před věřiteli a na počátku tohoto týdne byl jmenován konkurzní správce. Malév létá i do Prahy. Zrušení letů mezi českou a maďarskou metropolí se dnes podle mluvčí Letiště Praha Evy Krejčí dotkne zhruba stovky cestujících. Přepraví je ČSA. Všechny lety aerolinií byly zastaveny dnes v 6:00 SEČ. Malév uvedl, že dodavatelé ztratili důvěru ve firmu a začali po ní požadovat platby předem. Vláda pak již nebyla schopna firmě poskytovat další peníze. „To urychlilo odliv hotovosti v takové míře, že se do dnešního dne stala situace aerolinií neudržitelná,“ uvedlo vedení Malévu. Představenstvo se rozhodlo okamžitě zastavit provoz, aby minimalizovalo ztráty.
 
Podíl Malévu na provozu Letiště Praha je velmi malý, podle Krejčí je zhruba půl procenta celkových výkonů. „Přímé letecké spojení mezi Prahou a Budapeští zůstane zachováno, protože České aerolinie provozují pravidelnou linku do maďarské metropole, a to třikrát denně ve všední dny, dvakrát v sobotu a jednou v neděli,“ sdělila ČTK Krejčí. Cestující, jimž byly lety zrušeny, se mají obrátit na Malév a odbavovací společnost Czech Airlines Handling. Zastavení letů Malévu využije tuzemský přepravce Travel Service.
 
Podle mluvčí Vlaďky Dufkové dopravce od 11. února otevře z letiště v Budapešti nové linky vlastního dopravce SmartWings. Půjde o pravidelné spojení mezi Budapeští a Tel Avivem, které budou SmartWings provozovat třikrát týdně, a dvakrát týdně plánuje létat mezi Budapeští a Paříží. Od května podle Dufkové přibudou spojení do Amsterdamu, Atén, Barcelony, Larnaky, Madridu a Říma. Na letní sezónu dopravce chystá otevření linek z Budapešti do Malagy, Burgasu, Heraklionu, na Rhodos a do Soluně, dodala. Mluvčí ČSA Hana Hejsková maďarské agentuře MTI řekla, že ČSA použijí pro dnešní odpolední let z Prahy do Budapešti větší letadlo. Cestující Malévu, kteří uvízli na letišti v Praze, podle Hejskové odletí odpoledním letem ČSA v 17:00. Kvůli zastavení letů uvízlo dnes na letištích kolem 7200 cestujících, z toho 3500 v Maďarsku a přes 3700 v zahraničí.
 
Firma uvedla, že oslovila další letecké společnosti a snaží se pro cestující, kteří zůstali na letištích, najít náhradní řešení. Aerolinie většinou reagují zvýšením kapacity přepravy a nabídkou speciálních cen pro uvízlé cestující Malévu. Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamury by se měli cestující, kteří mají letenku této společnosti, informovat o možnostech řešení u cestovní kanceláře nebo IATA agentury, která jim letenku vystavila. Údajně se to týká zhruba 300 Čechů. Letenky Malévu ale podle vyjádření dopravce pro AČCKA nemají žádnou hodnotu a nebudou uznány žádnou jinou leteckou společností, dodal Okamura. Malév se dostal do potíží po nedávném oznámení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc v řádu milionů dolarů, kterou dostal v letech 2007 až 2010.
 
Agentura Reuters již dříve uvedla, že částka, kterou má Malév vracet, odpovídá tržbám podniku za celý rok 2010. Malév působí na trhu 66 let. Na ročním obratu budapešťského letiště má podíl 40 procent a jeho flotila čítá 22 letadel. V roce 2010 vykázal ztrátu 24,6 miliardy forintů (2,1 miliardy Kč). Na počátku tohoto měsíce však oznámil, že letos čeká výrazné zlepšení provozních výsledků díky vyšším příjmům a obsazenosti letadel. Malév je členem letecké aliance oneworld, které vévodí American Airlines a British Airways. Dluh firmy se pohybuje kolem 60 miliard HUF. Maďaři se neúspěšně snažili Malév privatizovat po pádu komunismu pětkrát. Společnost zaměstnává zhruba 2600 lidí.
 
 

Přečtěte si také

Back to top button