Letecká doprava

Stávky ve Frankfurtu se zúčastní i letečtí dispečeři

Německý odborový svaz GdF zvyšuje tlak na firmu Fraport, provozovatele mezinárodního letiště ve Frankfurtu nad Mohanem.

Ke stávce části zaměstnanců pozemního personálu na letišti kvůli mzdám se ve středu přidají na šest hodin zaměstnanci řízení letového provozu, aby vyjádřili solidaritu se svými kolegy. Protesty zaměstnanců řízení letového provozu by mohly chod letiště zcela ochromit. 
    
Stávka zhruba 200 zaměstnanců, kteří mají na starosti řazení, navádění a parkování letadel, začala v neděli ve 21:00 SEČ a skončit má ve čtvrtek v 5:00. Zaměstnanci řízení letového provozu mají stávkovat ve středu od 5:00 do 11:00 SEČ. Odborový svaz GdF chce vydobýt zaměstnancům řízení, navádění a parkování letadel výrazně vyšší mzdy. Fraport však jejich požadavky označil za nereálné. Jednání o mzdách skončila o víkendu neúspěchem a zaměstnanci obnovili protestní akce. Nová stávková akce navazuje na téměř týdenní stávku, která trvala do středy. Kvůli minulé stávce muselo být zrušeno přes 1000 letů, včetně několika letů do Prahy. 
    
Fraportu se podařilo najít za většinu stávkujících zaměstnanců náhradu. Během stávek tak zachoval zhruba 80 procent letů a v případě mezinárodních letů dokonce všechny. Na celkovém počtu zaměstnanců letiště se pracovníci řazení, navádění a parkování letadel podílejí zhruba jedním procentem. Odbory však upozorňují, že pokud se k protestům přidají zaměstnanci řízení letového provozu, provoz na letišti se zastaví. Frankfurt je největší letiště v Německu a třetí nejrušnější v Evropě. Denně odbaví zhruba 1300 letů, z nichž většinu zajišťuje Lufthansa. Loni se počet cestujících odbavených frankfurtským letištěm zvýšil o 6,5 procenta na rekordních 56,44 milionu.
 

Přečtěte si také

Back to top button