Zprávy

Linde MH rozšiřuje nabídku techniky s lithium-iontovou technologií

Linde Material Handling, přední evropský dodavatel manipulační techniky a skladových řešení, uvádí na trh další manipulační techniku s pohonem na lithium-iontové baterie.

Společnost rozšířila své portfolio o nové ruční nízkozdvižné vozíky, vychystávací vozíky a tahače na tento pohon a od nynějška nabízí i lithium-iontové baterie s vyšším výkonem.
 
Od zavedení lithium-iontové technologie do výrobního sortimentu Linde Material Handling (Linde MH) se tyto bezúdržbové baterie osvědčily v mnoha aplikacích, kromě jiného i v logistice chlazeného zboží či potravin. Na základě pozitivních ohlasů trhu proto společnost významně rozšířila svoji nabídku manipulační techniky v této oblasti. Kromě nízkozdvižných vozíků Linde T16 ION a Linde T18 ION s chodící obsluhou nabízí LMH nyní i nízkozdvižné vozíky s plošinou pro řidiče, nízkozdvižný vychystávací vozík a také první modely tahačů s lithium-iontovou technologií. Nabídku baterií, která doposud zahrnovala spektrum od 1,8 do 3,6 kWh, společnost doplnila o nové, výkonnější baterie s kapacitou od 4,5 do 9,0 kWh.
 
Stále více zákazníků z oblasti logistiky a průmyslu oceňuje v porovnání s klasickými olověnými bateriemi přednosti lithium-iontové (Li-Ion) technologie. Poznatky z praxe to potvrzují: životnost Li-Ion baterie s 2 500 garantovanými nabíjecími cykly je minimálně dvojnásobná než u konvenčních olověných baterií, podle způsobu použití i mnohonásobně delší. Kromě toho je u této nové technologie výrazně lepší využitelnost energie. Místo jen
80 %, jako je tomu u konvenční techniky olověných baterií, je přes 90 % nabité energie pro pohon manipulační techniky skutečně využitelné. To představuje reálný nárůst efektivity. Navíc po skončení garantované použitelnosti není životnost Li-Ion baterie ještě zdaleka u konce. K dispozici zbývá ještě okolo 75 % její původní kapacity, takže tyto baterie mohou být v závislosti na způsobu aplikace používané až 10 let a déle.
 
Flexibilní nabíjení a výkonnější baterie s kapacitou 4,5 a 9,0 kWh
V současné době je lithium-iontová technika vhodná především pro logistické procesy, které neprobíhají kontinuálně během celé pracovní směny, nýbrž jsou spojené s pauzami, jako je například nakládka nebo vykládka kamionů. Tyto pauzy pak mohou být využity pro nabití techniky. Plné nabití baterie trvá 90 minut, ale už po 40 minutách je k dispozici 60 % kapacity baterie. V porovnání s olověnými bateriemi navíc Li-Ion komponenty profitují z vysoké hustoty energie. To znamená, že právě u malých strojů, jako jsou nízkozdvižné paletové vozíky a tahače, přináší tato nová technologie vyšší výkon. S tímto cílem také Linde MH zahrnula do svého portfolia ještě výkonnější baterie s kapacitou 4,5 a 9,0 kWh. Tím pokrývá široké výkonové spektrum od 1,8 do 9,0 kWh a umožňuje další aplikace i s vyšším zatížením.
 
Rozšířená nabídka a nové externí nabíječe
Nízkozdvižné vozíky s chodící obsluhou Linde T16 ION až Linde T18 ION s nosností 1,6 až 1,8 tuny uvedla Linde MH úspěšně na trh již v roce 2014. Aby s Li-Ion bateriemi pokryla ještě více logistických aplikací, rozšířila Linde MH svoji nabídku o další modely – nízkozdvižný vozík s chodící obsluhou T20 ION, tahač P30 C ION a P50 C ION s tažnou kapacitou od 3,0 do 5,0 tun, nízkozdvižné vozíky s plošinou pro řidiče T20 SP/AP ION, T24 SP/AP ION a T30 ION, nízkozdvižné vychystávací vozíky N20 ION a N24 ION – vždy ve variantě na míru příslušnému nasazení. Přes sériově dodávané externí nabíječe mohou být baterie rychle a jednoduše nabity, aniž by obsluha musela otevírat kryt baterie.
 
Použití při nízkých teplotách a v citlivém prostředí
Lithium-iontové baterie, které používá Linde MH pro 24V manipulační techniku, jsou založeny na bezpečné lithium-železo-fosfátové technologii. Takové vozíky je pak možné efektivně používat i při okolních teplotách od -35 °C do +45 °C. Logistické firmy s chlazenými provozy proto začínají této technologie využívat stále častěji.
 
Komunikace mezi vozíkem a baterií
Díky vývoji orientovanému na využití v praxi jsou lithium-iontové baterie a manipulační technika Linde MH perfektně vzájemně přizpůsobené. To platí především pro bezpečnostní upevnění baterií, které musí v denním provozu čelit různě vysokým vibracím. Při přechodu na novou technologii dodává Linde MH také odpovídající nabíječe baterií. Systém managementu baterií (BMS) zakomponovaný v bateriích komunikuje přes CAN-Bus  rozhraní s vozíkem a nabíječem. Přes BMS se řidiči na displeji ukazuje stav dobití baterie a zbytkový čas využitelnosti. Kromě toho se BMS stará i o to, aby nedošlo u Li-Ion baterie ani k hlubokému vybití nebo k přebíjení, a tím přispívá k jejich optimální životnosti.
 
Výhled pro čelní vysokozdvižné vozíky
Ve vývojovém oddělení Linde MH v současné době probíhají přípravy pro první generaci čelních elektrických vysokozdvižných vozíků s lithium-iontovými bateriemi. Na rozdíl od současných skladových technologií nebudou tyto vozíky zkonstruovány pro napětí baterie 24 V, ale pro napětí 48 V, typické pro čelní vysokozdvižné vozíky.

Přečtěte si také

Back to top button