Silniční doprava

Euro Test 2019 Sibiu, díl 2.: Iveco Crossway Low Decker Natural Power

Druhý autobus, který jsme si v Rumunsku vyzkoušeli, úplně nezapadá mezi ostatní účastníky Euro Testu. A to nejen tím, že to není klasický coach, ale ani pohonem. Jezdí totiž na CNG.

Model Crossway Low Decker navazuje na úspěch verze Low Entry a rozšiřuje nabídku Iveca v tomto segmentu. Low Decker je klasický meziměstský autobus, který ale může fungovat jako shuttle services na letiště, školní autobus či víkendový zájezdový autobus. Jako první se do výroby a prodeje dostala 13m varianta, testovaný autobus je úplně první vyrobený kus s délkou 12 m homologovaný ve třídě III. Do prodeje se dostane až v příštím roce. Tento konkrétní kus byl konfigurovaný pro italský trh. 

Přečtěte si také

Letištní autobus 

Testovaný autobus byl určený pro dopravu cestujících na letiště. Jeho kapacita je 55 +1+1, což je na 12m autobus docela hodně. Na druhé straně v této konfiguraci nezbývá příliš místa pro kolena, obzvláště když si člověk dá nohy na podnožky. Podobně jako Volvo 9900 má i Crossway Low Decker divadelní uspořádání sedadel. I když trochu jinak. Výš jsou totiž ukotvena sedadla jen za zadními dveřmi. Zvýšené jsou i dvě sedadla vpředu nad podběhy.

Autobus má klasické stropní koše, kam se vejdou i kufry formátu kabinového zavazadla. Paradoxně zde jsou i stropní týče, ačkoliv autobus nesmí převážet žádné stojící cestující. Mají pomáhat při usednutí do sedadel, já se do ní vždycky praštil.

Později budou k dispozici i koše z verze Crossway Pro, resp. Evadys s klasickými servisními sety. Připravuje si i provedení s toaletou. 

Zavazadlové prostory mají celkový objem 5,7 m3. Díky tomu, že autobus nemá klasickou palivovou nádrž, vpravo před předním kolem vznikl další úložný prostor.

Zůstávají dva metry 

Čtyři tlakové lahve jsou integrované do střechy, autobus má tak stejnou výšku 3,46 m jako dieselová verze s klimatizací. Mimochodem pokud by se použily lahve na LNG, výška by vzrostla o 20 cm. Iveco používá dva typy CNG lahví. Třída IV je plně kompozitní, lehčí a má objem 1260 l, třída III je z oceli a pojme 1280 l CNG. Pod lahvemi zůstává stále průchozí výška dva metry. Klimatizace však musela být kvůli lahvím posunuta dozadu. 

Verze Natural Power má dvě koncovky plnění NGV1 a NG2V schované ve schránce s nezávislým topením (také na plyn) vzadu u motoru. Testovaný autobus měl navíc příplatkovou koncovku NGV2 v přídi. 

Když autobus vezli z Mýta do Sibiu, ujeli na plné nádrže cca 950 km. V běžném provozu s lidmi se dojezd pohybuje mezi 600 a 800 km.

Jako trolejbus 

Vůbec poprvé jsem měl možnost si vyzkoušet šestistupňovou automatickou převodovku ZF EcoLife v Ivecu. A jak mi potvrdili lidé z Vysokého Mýta, tento typ získává na velké oblibě i na úkor čtyřstupňového Voithu. Pro řidiče je EcoLife příjemný především v tom, že výkon motoru je nepřerušovaný. Od rychlosti 50 km/h autobus zrychluje lineárně jako trolejbus. Nebýt otáčkoměru a ukazatele zařazené rychlosti, ani bych nepoznal, že převodovka řadí. Plynový motor Cursor 9 o výkonu 360 k a s 1620 Nm je totiž hodně tichý, k uším řidiče od něj mnoho decibelu nepřichází. Jasnou výhodou CNG motoru je absence SCR, AdBlue, EGR, nemusí se řešit regenerace. Na druhé straně má motor kratší servisní interval 60 000 km, při kterém se pokaždé mění svíčky. Iveco používá typ Champion. 

Nehoupe 

Pérování Crosswaye není tak plavné jako u plnohodnotných coachů. Jednoduše proto, že to není coach. Autobus není ani tak vysoký, což na druhou stranu umožňuje projíždět zatáčky mnohem svižněji a jistější než třeba se čtyřmetrovou Setrou. 

Cena Iveca Crossway Low Decker Natural Power se pohybuje od 220 000 do 250 000 eur, testovaný autobus stojí 225 000 eur. Příplatek proti dieselu činí 50 000 eur. 

Přečtěte si také

Back to top button