Silniční doprava

MHD v Přerově by měla provozovat dceřiná firma SAD Trnava

Městskou hromadnou dopravu v Přerově od prosince zřejmě zajistí dceřiná společnost dosavadního dopravce, společnosti Slovenská autobusová doprava Trnava (SAD Trnava).

ČTK to potvrdil náměstek primátora Josef Kulíšek. Slovenská firma městu vypověděla smlouvu, protože jako zahraniční dopravce ve městě tuto službu ze zákona provozovat nesmí. Smlouva vyprší na konci listopadu. Založením dceřiné společnosti v Česku by ale už problém s provozováním dopravy v Přerově mít firma neměla. “Město jedná s firmou Dopravní a logistická, je to dceřiná společnost firmy SAD. To by nám zaručilo používání a provozování dosavadních autobusů na stejné úrovni jako dneska.

Je to firma, která má veškeré oprávnění k provozování městské hromadné dopravy na území České republiky,“ řekl Kulíšek (ODS). Podle něj se podmínky nezmění. „Město firmě zaplatí tolik, kolik ukáže provozní vzorec, jež zpracovává nezávislá firma. Tato částka jim byla nabídnuta, ve středu dojde na definitivní jednání. Podepsali prohlášení, že chtějí provozovat dopravu v Přerově po dobu maximálně dvou let, než bude vybrán nový přepravce,“ doplnil Kulíšek. Pokud by podle něj jednání selhalo, má město ještě možnost obrátit se na jiného dopravce. 

    
Opozici, jež o zmíněné údaje neúspěšně žádala hned na začátku dnešního jednání zastupitelstva, informace nepřekvapila. „Myslím, že to je očekávané. Nechápu, proč se to tajilo. Jde o veřejnou záležitost, která je financována z veřejných peněz, není pro to důvod,“ řekla ČTK zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov). Osobně je zvědavá na podmínky, za kterých město s dopravcem smlouvu uzavře. Město je zatím nezveřejnilo. Slovenský přepravce, který zajišťoval v Přerově provoz autobusových spojů od 1. ledna 2010, v květnu vypověděl magistrátu smlouvu o závazku veřejné služby v linkové dopravě.

Provozovat MHD měl v Přerově až do roku 2019. Radnice mu za provozování MHD měla v příštích deseti letech zaplatit 190 milionů korun. Zástupci firmy ale po roce a půl zjistili, že nemohou jako zahraniční dopravce podle českých zákonů tuto službu provozovat, neměli potřebné povolení. Vedení radnice tuto informaci zveřejnilo na konci srpna. Dosavadnímu dopravci skončí smlouva na konci listopadu. Město se nyní s dopravcem pře o to, čí je to chyba. Město s firmou zahájilo správní řízení, v němž jí hrozí vysoká pokuta. Opozice krok města kritizuje. Podle ní je chyba na straně radnice, která nesprávně zadala výběrové podmínky. Stejného názoru je i místopředseda představenstva SAD Trnava Marek Antoňák, který už dříve ČTK řekl, že šlo o chybu zadavatele veřejné soutěže. Vedení města to však odmítá.
 

Přečtěte si také

Back to top button