Logistika a sklady

Balíková služba Pošta bez hranic nabízí služby pro e-shopy

Fulfillmenton je služba pro e-shopy, která zásadně usnadní logistický proces e-shopu. Od skladování zboží, obalových materiálů, expedici až po dopravu. Na přání zákazníka je možné i přibalit marketingové předměty, dárky. Klient se tak můžete plně soustředit na provoz, marketing a spokojenost svých zákazníků.

Když to zjednodušíme, je to jako se sdílením kola, auta nebo kanceláře. E-shopům odpadá velká vstupní investice a sklad je jim k dispozici, když to potřebují. Odpadá bariéra růstu, s fulfillmentovým centrem se e-shopu nestane, že sklad je už příliš malý nebo naopak zbytečně velký. Díky fufillmentu je vždy takový, jaký zrovna e-shop potřebuje. „E-shop navíc ví dopředu cenu za zásilku, kde vidí, kolik ho stojí naskladnění, skladování, balení, expedice, doprava, obalové materiály. Snadno si tak může spočítat, jestli se mu vyplatí investovat do vlastního nebo sdíleného skladu,“ prozrazuje David Polášek z Pošty bez hranic.

Další výhody služby

Navíc odpadá spoustu starostí. Např. přijímání a udržování personálu a jeho efektivity, investice do technologií, nájemních prostorů, balení, strojů. Obrovskou výhodou je napojení fulfillmentu na dopravce. Spojit e-shop datově se systémem  dopravce je na desítky až stovky hodin práce vývojářů, kteří jsou v této době nedostatkoví. Počet napojených dopravců se liší firma od firmy. „Když budeme mluvit pouze za Poštu bez hranic a Fulfillmenton, nabízíme napojení na více než 50 evropských dopravců a počet stále roste,“  říká David Polášek z Pošty bez hranic.

David Polášek

Proces balení

Proces balení probíhá manuálně za pomocí strojů a procesů. Tím, že na Fulfillmentonu je z definice služby sortiment všeho druhu, tak má každý produkt svoje vlastní balení. Důležitou roli v procesu balení hrají procesy, materiály a technologie. „U nás je tento proces nastaven tak, že cestu zásilky ze skladu k balení obstarává automatický pás mezi několika patry skladu. V rámci balení probíhá i proces expedice, automatizovaného zdokumentování zásilky a příprava na předání dopravci. Díky tomu se všechny úkony se zásilkou stíhají kolem 27 sekund,“ představuje Radek Holík provozní ředitel Fulfillmenton.

Samozřejmě samotné balení je otázkou dobrého procesu, ergonomie balení a přípravou balícího pracoviště. Nemalou roli v tom hrají „chytré“ obalové materiály, které zjednodušují práci při balení. „Z toho, jak vidím zásilky, které si objednávám já, vím, že stále spousta e-shopařů nepřešla na integrované lepící pásky v krabici. Přitom integrovaná lepící pásky šetří obrovské množství času a zároveň je příjemnější a bezpečnější pro adresáta při otevírání krabice,“ sdílí své zkušenosti Radek Holík.

Výběr správného materiálu šetří peníze i čas

Záleží na preferencích adresátů/e-shopů a jednoduchosti balení. Dnes už je v materiálech obrovský výběr a dají se vybrat materiály které jsou ekologické, ekonomické, jednoduché nebo odolné. Klasika je kartonová krabice a její různé přířezy (pro knížky, láhve, ostré předměty…). Zajímavým vylepšením staré dobré klasiky je integrovaná papírová páska. Díky ní spotřebuje e-shop mnohem méně materiálu, vzniká méně nepořádku a adresát zásilku rozbalí bez pomocí nože, nůžek a nervů. „A co si budeme nalhávat, ten zážitek z rozbalování nové věci může nešikovné balení výrazně zkazit,“ dodává Radek Holík.

Trendy ve výběru materiálu  

Mezi ty nejpoužívanější materiály kromě kartonu patří bublinkové obálky, stretch folie nebo pevné tubusy. Co se týče výplně, nejčastěji se používá 100% recyklovatelný papír. Kromě ekologické stránky věci, vítají e-shopy i jeho skladnost. Zmíněný recyklovatelný papír se prodává nejčastěji ve stometrových rolích a šetří místo ve skladu. Mezi další používané výplňové materiály patří stále oblíbená bublinková folie, polystyrenová tělíska, dřevitá vlna nebo vzduchové polštářky. U vzduchových polštářků platí také výhoda skladnosti, protože pokud e-shop investuje do stroje k nafukování polštářků (cenově lehce přes 20 000 Kč), dokáže ušetřit hodně místa ve svém skladu. „E-shopy, které přemýšlí více o celém zážitku zákazníka si často dají záležet na tom, jak balení vypadá nebo do čeho se balí. U vybraných e-shopů si dokonce můžete vybrat, zdali chce adresát zabalit zásilku ekologicky nebo z recyklovatelných materiálů,“ uzavírá Radek Holík provozní ředitel Fulfillmenton.

Back to top button