Logistika a sklady

Český trh s manipulační technikou COVID neskolil

Přestože se v roce 2020 prodalo v Česku 8900 vozíků, což je o 13 % méně, pořád se jedná o 4. nejlepší výsledek v historii. Jasným trendem je prudký nástup elektrických pohonů a nízkozdvižných vozíků.

Trh s manipulační technikou v České republice sice zaznamenal v průběhu loňského roku pokles o téměř 13 % oproti předchozímu roku. Propad byl nejpatrnější během dlouhé jarní karantény způsobené pandemií COVID-19. I přesto se však dle údajů FEM European materials handling fedaration, které ve své tiskové zprávě zveřejnila společnost Jungheinrich ČR, v průběhu roku prodalo téměř 8900 vozíků, což je vzhledem k aktuální situaci na trhu dobrý výsledek a dokazuje sílu českého průmyslu a obchodu.

Obliba spalovacích vozíků klesá

Největší pokles oproti předchozímu roku postihl segment spalovacích vozíků, který zažil propad o téměř 30 %. Podíl spalovacích vozíků k celkovému počtu prodaných vozíků v roce 2020 tvořil jen 13,7 %, přičemž ještě před 2 lety to bylo 18 % a to i přesto, že platnost emisní normy EURO Stage V byla odsunuta až na rok 2021. Z toho důvodu lze i do budoucna očekávat další ústup spalovacích vozíků ve prospěch elektrických, které je mohou už dnes plně nahradit i v tvrdých venkovních podmínkách.

E-commerce mění zvyklosti

Pandemie COVID-19 měla v některých segmentech i pozitivní důsledky. „V jejím průběhu vznikl tlak na retail a e-commerce kvůli zavřeným obchodům a nutnosti doručování domů. Z toho vytěžil sektor nízkozdvižných vozíků, který zažil oproti loňskému roku výrazný nárůst. Konkrétně oblast nízkozdvižných vychystávacích vozíků zaznamenala dokonce nárůst o 50 % oproti předchozímu roku“, říká Vratislav Přibyl, ředitel společnosti Jungheinrich ČR, V tomto segmentu Jungheinrich se svým více než 50% podílem dlouhodobě kraluje zejména díky vysokému výkonu a ergonomii vozíků ECE.

Nárůst zaznamenala hlavně oblast retail a e-commerce, z čehož vytěžil segment nízkozdvižných vozíků, jejichž prodej se výrazně zvýšil

Podíl Li-ion roste

Lithium-iontové baterie coby pohon elektrických vozíků jsou čím dál tím víc oblíbené. Jejich procentuální zastoupení v porovnání s klasickými olověnými akumulátory rok od roku roste. V roce 2020 jejich podíl na počtu prodaných elektrických vozíků Jungheinrich dosáhl 29,2 %, což je o více než 7 procentních bodů více, než tomu bylo v roce 2019. Důvodem jsou nesporné výhody, které Li-Ion baterie přináší. Žádná údržba, krátké časy dobíjení, možnost mezidobíjení a non-stop provoz bez nutnosti výměny baterie. Jungheinrich navíc nabízí 5letou záruku na baterie a možnost bezplatného návratu k původní technologii v prvních 6 měsících.

Přečtěte si také

Back to top button