Logistika a sklady

Důležitá součást jsou výdejní místa a boxy 

Důležitá součást jsou výdejní místa a boxy. Výdejní místa balíků byla během hektické předvánoční sezóny důležitou součástí doručovací sítě v České republice. Že jejich obliba rok od roku strmě roste dokládají i data balíkového přepravce GLS.

V prosinci 2023 narostl počet zásilek doručených do výdejních míst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022 o 136 %, do balíkomatů dokonce o 1567 %. Celkově jde o trojnásobný nárůst počtu balíků přepravených do výdejních míst a boxů během prosince 2023. I přes nižší spotřebu domácností a pokles segmentu e-commerce přepravila společnost GLS o pětinu více balíků než před loňskými Vánoci. Přepravce v letošním roce plánuje rozšíření počtu vlastních balíkomatů, a to minimálně na dvojnásobek. 

Přepravní společnost GLS zaznamenala během předvánoční sezóny výrazně zvýšený zájem o doručování do výdejních míst. V průběhu prosince kurýři GLS rozvezli do výdejních míst GLS Parcel Shop o 136 % balíků více než ve stejném období v roce 2022. Do balíkomatů doručili dokonce o 1567 % více balíků než v prosinci 2022. Počet přepravených zásilek v předvánočním období narostl celkově o pětinu.

„Obliba výdejních míst, a především balíkomatů v České republice rok od roku strmě roste a očekávám, že tento trend se bude projevovat i v nejbližších sezónách. Když to uvedu na datech, ještě v roce 2019 využívalo balíkomaty pouhých 8 % lidí, dnes je to již 30 %. A podobně je to i u Parcel Shopů – v roce 2019 si tam zásilky nechalo posílat 29 % lidí, nyní 46 %. Pro lidi je to pohodlnější, protože si můžou vyzvednout zásilku, kdy jim to vyhovuje. Navíc před Vánoci mnoho lidí dárky řeší opravdu až na poslední chvíli, a pak je volba výdejního místa flexibilnější variantou. Samozřejmě to neplatí pro větší a těžké zásilky, u nichž je jednoznačná preference doručení domů, nicméně před Vánoci se jednalo spíše o lehčí zásilky, “ popisuje Pavel Včela, ředitel společnosti GLS Česká republika.

Trend patrný v celé Evropě

V Česku GLS aktuálně doručuje do více než 1.300 Parcel Shopů a 1.500 balíkomatů, přičemž stále více se prosazují ekologické modely poháněné pouze solární energií. Přepravce tak reaguje na požadavky zákazníků a postupně přidává další a další výdejní místa s důrazem na balíkomaty, a to po celé Evropě. Například na sousedním Slovensku má GLS více než 500 Parcel Shopů a 1.000 balíkomatů, v Maďarsku 1.000 Parcel Shopů a 1.500 balíkomatů a v Rakousku provozuje přes 600 Parcel Shopů a 500 balíkomatů.

Zdroj
GLS

Přečtěte si také

Back to top button