Logistika a sklady

Flotila robotů MiR

Flotila robotů MiR. Společnost FORVIA, globální subdodavatel v odvětví automotive, zvýšila produktivitu logistiky, posílila stabilitu výrobních procesů a snížila bezpečnostní rizika pomocí flotily robotů od Mobile Industrial Robots (MiR)

Investice do 14 robotů v závodě Faurecia Clean Mobility v Písku se vrátila za necelé dva roky.

Přečtěte si také

Flotila robotů MiR

V současné době je v píseckém závodě nasazeno 14 robotů MiR. Z toho 7 robotů MiR zaměřených na přepravu těžších nákladů, zejména MiR600, operuje v oblasti hotového zboží, když přivážejí prázdné palety k montážním linkám a vychystávají plné palety do expedice. Druhou oblastí, kam byly roboty instalovány, je zásobování komponent ze skladu na montážní linky – zde byly nasazeny MiR250. Roboty operují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a zvládnou kompletně pokrýt třísměnný provoz.

Před zahájením projektu se logistika v závodě spoléhala převážně na manuální procesy, vysokozdvižné vozíky a nakladače bez jakékoli automatizace. V reálném provozu bylo riziko zranění pracovníků nebo nemocí z povolání poměrně vysoké, a Faurecia se proto rozhodla nejtěžší a nejrizikovější procesy automatizovat. Hlavním cílem bylo zavést technologii, která zvyšuje jak úroveň bezpečnosti, tak produktivity.

„Jednou z hlavních výzev projektu bylo zavedení flexibilního logistického prostředí, které by vyhovovalo neustále se měnícím potřebám našeho závodu,“ řekl Martin Horáček, Supply Chain Operations Manager ve Faurecia Clean Mobility Europe. „Prostředí naší výroby je extrémně živé a dynamické, různá logistická zařízení včetně paletizátorů, vozíků, vysokozdvižných zařízení atd. jsou v časté interakci s lidmi obsluhujícími výrobní linky. Autonomní mobilní roboty od společnosti Mobile Industrial Robots (MiR) se ukázaly do našeho prostředí jako nejvhodnější.“

K organizaci jednotlivých misí se využívá software MiR Fleet pro řízení robotických flotil, který i s pomocí vlastních skriptů pomáhá ve Faurecii optimalizovat logistický tok materiálu k linkám a mezi linkami. Veškerá komunikace s dveřmi, vraty, páskovačkou a jinými zařízeními je plně automatická bez potřeby asistence ze strany operátorů. Cílem pro příští rok je integrovat MiRFleet i do firemního ERP systému.

MiR roboty poskytují zákazníkovi plnou autonomii umožňující snadné nastavení nových tras bez potřeby magnetických vodičů nebo jiného externího navádění obvyklého při použití tradičních intralogistických technologií. Roboty MiR díky chytrým technologiím dokáží s lidmi bezpečně spolupracovat – umí rozpoznat pracovníky na dílně, zastavit se nebo je v případě potřeby objet, aniž by se snížila jejich výkonnost a efektivita.

Obecné přínosy nasazení mobilních robotů MiR ve Faurecii v Písku lze rozdělit do několika hlavních oblastí. První je zvýšení bezpečnosti eliminací vysokozdvižných vozíků v provozu. Druhou je zlepšení produktivity ve všech oblastech výrobních operací. A v neposlední řadě je to rychlá návratnost investice do robotů MiR, a to již za necelé 2 roky.

„Mobilní roboty nám pomáhají efektivněji organizovat činnosti na dílnách, díky čemuž jsou naše výrobní procesy stabilnější a spolehlivější, což je ve třísměnném provozu obzvlášť důležité. Na robotech nejvíce oceňujeme jejich autonomii, kdy se volně pohybují po dílně a nepotřebují k tomu žádné speciální dodatečné vybavení,“ dodal Martin Horáček.

Zdroj
Tisková zprávaMiR

Přečtěte si také

Back to top button