Logistika a sklady

Gerlach loni vystavil v Česku každé páté celní prohlášení a navýšil obrat na 213 milionů korun. Exportérům radí, jak získat nulové clo

Společnost Gerlach, největší poskytovatel celních služeb v Česku, zvýšil v roce 2018 obrat na 213 milionů korun, což je o 6 % více než v předchozím roce. Přestože trh s celními službami zažívá útlum, brokerovi se daří výrazně navyšovat počet vystavených celních prohlášení, které tvoří největší podíl na obratu. Roste rovněž zájem o poradenství, zejména v souvislosti s novým bezcelními dohodami s velkým vlivem na zahraniční obchod. Firmy chtějí nejčastěji poradit, jak platit snížené nebo dokonce nulové clo či jak zažádat zpětně o vrácení již uhrazeného cla.

Počet vystavených celních prohlášení stoupl o 17 procent

„V loňském roce se nám podařilo zvětšit náš podíl na tuzemském trhu. Počet vystavených celních prohlášení stoupl o 17 procent, zatímco celní správa evidovala za celou Českou republiku a ve stejném období jen necelý pětiprocentní růst. Loni bylo v Česku vystaveno celkem 1,5 milionu celních prohlášení, přičemž každé páté prohlášení vystavil Gerlach, což z nás dělá nejvýznamnějšího hráče mezi celními brokery,“ říká generální ředitel společnosti Gerlach Luděk Procházka.

 Exportéry zajímá, jak získat nulové clo

Gerlach má aktuálně 3 853 aktivních smluvních klientů. Počet dovozců či vývozců, od kterých má plné moci k zastoupení v celním řízení je ale výrazně vyšší. „Firmy potřebují mimo jiné poradit, jak splnit veškeré podmínky pro získání nulového nebo sníženého cla. Jen v letošním roce došlo k podpisu bezcelních dohod například mezi EU a Japonskem, které přináší miliardové celní úlevy. Letos v květnu došlo naopak k restriktivní změně při prokazování původu exportovaného zboží do Turecka, které je pro EU významný obchodní partner. Podmínky pro bezcelní obchod jsou nyní přísnější a vývozci se v některých případech neobejdou bez certifikátu o skutečném původu zboží,“ připomíná Luděk Procházka.

 Časté změny v pravidlech mezinárodního obchodování

Zájem o celní poradenství a další služby společnosti Gerlach neklesá i kvůli byrokracii v mezinárodním obchodě, která se vlivem politických a obchodních událostí stále proměňuje a mnohdy i komplikuje. „Každý rok přináší změny v celní oblasti. Část z nich koresponduje s dlouhodobým plánem EU na maximální digitalizaci a část se týká každoročních změn v oblasti sazebního zařazení, což je nezbytný vývoj související například se vznikem nových produktů. Každý z nás si již zvykl na čím dál častější omezení a restrikce, které jsou po dvaceti letech uvolňování mezinárodního obchodu téměř na týdenním pořádku,“ uzavírá LuděProcházka, odborník na mezinárodní celní problematiku.

Přečtěte si také

Back to top button