Logistika a sklady

Jungheinrich uvádí nové retraky do 1,2 tuny

V létě 2014 uvede Jungheinrich na trh nové vozíky s výsuvným sloupem: modely ETV 110 a ETV 112 jsou kompaktní retraky s nosností až 1 200 kg a spotřebou energie o 10 % nižší než předchozí verze.

S uvedením nové modelové řady 1 získávají všechny retraky Jungheinrich stejný design. Jednou z hlavních výhod vozíků jsou vnější rozměry s šířkou pouhých 1 120 mm a úzká podpůrná ramena kol. Stejně jako větší retraky jsou nové vozíky schopné spustit Euro paletu mezi ramena kol.
 
„Uspoří mnoho místa a jsou ideální při blokovém stohování, nebo v Drive-In regálech,“ říká Joachim Schier, vedoucí produktového managementu vozíků s výsuvným sloupem ve firmě Jungheinrich. Kompaktní rozměry – ve spojení s technologií výsuvného sloupu – umožňují vozíkům manévrovat v uličkách šířky pouze 2 455 mm.
 
Vývojový cíl: Nižší spotřeba energie
Vývoj nové řady byl zaměřen na efektivnější využití energie. „Měření v praxi prokázala, že nové vozíky zvládnou stejný objem manipulace se spotřebou nižší o 10 % ve srovnání s předchozí řadou,“ dodává pan Schier. „Nové retraky Jungheinrich jsou tak nejefektivnějšími vozíky ve své třídě na trhu.“
 
Vozíky ETV 110/112 disponují nově vyvinutým elektrickým řízením, které vychází z řízení používaného u větších vozíků řad 2 a 3. „Při jízdě rovně vpřed je ovládací páčka volantu vždy v optimální ergonomické poloze, tj. v poloze 9 hodin,“ vysvětluje Joachim Schier. „Když je vozík vypnutý, elektronické řízení vrátí volant vždy do optimální polohy.“
 
Výsledkem komfortního ovládání je výjimečný výkon
I přes kompaktní provedení nabízí nové vozíky dostatek prostoru v kabině a umožňují snadný nástup řidiče. Důležité ovládací prvky jsou umístěny tak, aby je řidič mohl obsluhovat s rukou na volantu. Uspořádání pedálů je stejné jako v osobním automobilu. Komfortní sedačky mají možnost nastavení výšky, opěrky zad a zohlední také hmotnost řidiče.
 
„Bez ohledu na malé rozměry vozíku zajišťuje kabina řidiče vozíku ETV 110/112 výborné pracovní podmínky,“ dodává Joachim Schier. Kabina představuje základ pro dosahování vynikajících výsledků na pracovišti každý den. Vozík disponuje kvalitním displejem pro zobrazení hlavních provozních údajů, např. směru jízdy nebo polohy volantu. Tři nastavitelné jízdní programy umožňují snadné přizpůsobení vozíku ETV 110/112 různým požadavkům.
 
Kontrola hmotnosti stisknutím tlačítka
U nových retraků Jungheinrich se dále rozšířilo portfolio asistenčních systémů pro zvýšení efektivity práce. Jedná se například o kameru umístěnou na vidlích a monitor, na kterém může řidič kontrolovat pohyby při naskladňování a vyskladňování nákladu, dokonce ve výškách přes 7 metrů. Pro zamezení přetížení vozíku může řidič stisknutím tlačítka zkontrolovat hmotnost nákladu, která se zobrazí na displeji. Podle Joachima Schiera, „to přispívá společně s dalšími standardními funkcemi k vyšší bezpečnosti práce.“
 
Rychlé a snadné zakládání v přednastavených výškách
U retraků řady 1 má nyní řidič poprvé k dispozici systém Position Control vyvinutý přímospolečností Jungheinrich. Tato funkce umožňuje řidiči rychle a snadno provádět naskladňování a vyskladňování v předem nastavených výškách. Nová integrovaná funkce Snap jde ještě o krok dále. Joachim Schier říká, „Krátkým snížením rychlosti zdvihu na ovládací páce systém automaticky nastaví vidle na další přednastavenou výšku skladování. Manuální nastavování výšky se tak stává minulostí.“ Navíc tato nová funkce výrazně snižuje riziko poškození zboží, regálu, či vozíku.
 

Přečtěte si také

Back to top button